eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy studenci a pierwsza praca

Polscy studenci a pierwsza praca

2011-04-16 00:11

Przeczytaj także: Polscy studenci a kariera w finansach


„Wyniki badania wskazują na znaczący niedobór oferty praktyk, szczególnie międzynarodowych. Ci, którzy mieli szansę w nich uczestniczyć, wskazują na dużą wagę doświadczenia zdobytego w ten sposób. Zarówno w przypadku staży jak i pierwszej pracy, badani jako najważniejszy czynnik decydujący o ich wyborze wymieniają możliwości rozwoju umiejętności i ciekawe projekty - odpowiednio 79% i 46% odpowiedzi. Trzeba przyznać, że ankietowani, mimo młodego wieku, wykazują się dużą dojrzałością w podejściu do budowania swojego startu na rynku pracy” – podkreśla Halina Frańczak, Dyrektor Marketingu Deloitte.

Z badania wynika, że w poszukiwaniu stażu badani kierują się przede wszystkim możliwością zdobycia umiejętności, doświadczenia zawodowego oraz szansą na stałe zatrudnienia. To ostatnie jest szczególnie istotne dla Litwinów (62% ) i Polaków (51%) (przy średniej dla pozostałych krajów na poziomie zaledwie 36%).

fot. mat. prasowe

Ocena możliwości rozwoju umiejętności zawodowych jaką dają praktyki dostępne na rynku; źródło Deloit

Ocena możliwości rozwoju umiejętności zawodowych jaką dają praktyki dostępne na rynku; źródło Deloitte Polska 2011

Polacy częściej niż inni wskazują również na elastyczne godziny pracy i prestiż pracodawcy (odpowiednio 24% i 26%). Polscy badani częściej niż inni wskazywali również, że poszukują tylko staży płatnych. Odpowiedzi takiej udzieliło 40% badanych (przy średniej dla innych krajów na poziomie 22%)

Jak pokazano wcześniej, badani bardzo nisko oceniają dostępność staży i praktyk. Pocieszające jest jednak to, że te które są dostępne na rynku dają możliwość rozwoju umiejętności zawodowych. Najlepiej pod tym względem oceniają staże i praktyki Polacy (aż 71% pozytywnych wskazań).

Według Deloitte, elementem, który wyraźnie różnicuje studentów z poszczególnych państw jest oczekiwane wynagrodzenie zarówno w pierwszej pracy, jak i na praktykach. Najwyższe wymagania płacowe w pierwszej pracy mają Czesi i Słowacy – około 3,3 tysiąca PLN brutto, Polaków zadowoliłoby niespełna 3 tysiące, najniższego wynagrodzenia oczekują Litwini - około 2 tysiące złotych. Ankietowani we wszystkich krajach chcieliby zarabiać więcej niż w ich opinii obecnie wynosi rynkowa oferta. Co ciekawe największa różnica między szacowaną pensją rynkową a oczekiwaną jest w Polsce i wynosi ona ponad 700 złotych.

fot. mat. prasowe

Gotowość do pracy 10 -12 godzin dziennie; źródło Deloitte Polska 2011

Gotowość do pracy 10 -12 godzin dziennie; źródło Deloitte Polska 2011

Badani we wszystkich krajach Europy Środkowej wykazują dużą gotowość do pracy 10 –12 godzin dziennie w zamian za perspektywę szybkiego awansu i odpowiednie wynagrodzenie. Średnio odpowiedzi takiej udzieliło 76% badanych. Tak wysokie zaangażowanie w pracę nie jest jednak bezwarunkowe. Średnio 78% badanych przyznaje, że w procesie wyboru pracodawcy ceni sobie możliwość połączenia życia prywatnego z zawodowym. Spośród badanych narodowości Polacy przywiązują najmniejszą wagę do tego czynnika (67%).

Powyższe dane pozwalają sądzić, że na starcie badani przywiązują dużą wagę do rozwoju zawodowego i szybkiego awansu, później jednak szukać będą równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: