eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Studenci i absolwenci: jakie oczekiwania finansowe?

Studenci i absolwenci: jakie oczekiwania finansowe?

2010-09-30 00:20

Studenci i absolwenci: jakie oczekiwania finansowe?

Jakie wynagrodzenie netto chciał(a)byś otrzymywać podejmując swoją pierwszą pracę, po roku pracy i p © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pracodawcy narzekają na zbyt wygórowane oczekiwania młodych ludzi. Ale czy rzeczywiście mają rację? Jak wynika z ogólnopolskiego badania Campus - przeprowadzonego dla portalu Pracuj.pl przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych - polscy studenci i absolwenci, podejmując pierwszą pracę, chcieliby średnio na rękę zarabiać nieco ponad 1900 zł, czyli około 500 zł mniej niż wynosi średnia krajowa netto. Wysokość zarobków jest też dopiero na czwartym miejscu wśród powodów, dla których zdecydowaliby się pracować w danej branży.

Przeczytaj także: Absolwenci i studenci na rynku pracy

Po roku pracy studenci i absolwenci chcieliby dostawać już średnio 2471 zł netto, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnie wynagrodzenie netto osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w sektorze przedsiębiorstw. Według danych GUS, w sierpniu, średnia płaca brutto wynosiła w tym sektorze 3407 zł. Oczekiwania młodych osób rosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Z badania wynika, iż po 3 latach pracy oczekują wynagrodzenia średnio na poziomie 3448 zł netto.

fot. mat. prasowe

Jakie wynagrodzenie netto chciał(a)byś otrzymywać podejmując swoją pierwszą pracę, po roku pracy i p

Jakie wynagrodzenie netto chciał(a)byś otrzymywać podejmując swoją pierwszą pracę, po roku pracy i po 3 latach?

Zdecydowanie większe oczekiwania finansowe mają absolwenci uczelni technicznych – średnio w pierwszej pracy chcieliby zarabiać 2155 zł netto, czyli o ponad 300 zł więcej niż ich koledzy po studiach humanistycznych. Po roku różnica w oczekiwaniach wynosi już prawie 500 zł, a po trzech ponad 700 zł.

fot. mat. prasowe

Dlaczego chciał(a)byś pracować właśnie w tej branży?

Dlaczego chciał(a)byś pracować właśnie w tej branży?

Warto jednak zauważyć, że młodzi ludzie wybierając branżę, w której chcieliby pracować nie kierują się tylko tym, ile można w niej zarobić. Najważniejszym powodem, dla którego zdecydowaliby się pracować w wybranym sektorze jest to, by praca była zgodna z ich zainteresowaniami - twierdzi tak 68% przebadanych osób. Kwestie finansowe znalazły się dopiero na czwartym miejscu.

Z drugiej strony, zdaniem ankietowanych, idealny pracodawca to taki, który przede wszystkim oferuje atrakcyjne wynagrodzenie i zapewnia stabilną pracę. Nie oznacza to jednak, że wszyscy młodzi ludzie zgodziliby się pracować w firmie, która choć dobrze płaci, ma złą opinię jako pracodawca. W tej kwestii zdania są podzielone - dla 42% badanych nie byłby to problem, ale prawie tyle samo (37%) nie chciałoby być pracownikiem firmy, o której źle się mówi. Najwięcej oporów w tym względzie mają studenci i absolwenci kierunków ekonomicznych, a najmniej osoby z wykształceniem technicznym.

fot. mat. prasowe

Czy zgodzi(a)łbyś się pracować w firmie, która nie cieszy się dobrą opinią jako pracodawca, ale ofer

Czy zgodzi(a)łbyś się pracować w firmie, która nie cieszy się dobrą opinią jako pracodawca, ale oferuje dobrze płatną pracę?

„Wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze pracy, ma ono również dominujące znaczenie, jeśli chodzi o zadowolenie pracownika z wykonywanego zajęcia. W miarę jednak polepszania się sytuacji na rynku pracy na znaczeniu będą zyskiwać także inne kwestie, jak: rozwiązania ułatwiające pogodzenie życia zawodowego z prywatnym, atmosfera w miejscu pracy czy wizerunek pracodawcy. Warto zatem, by firmy miały to na uwadze i już dziś pracowały na swą dobrą opinię”, komentuje Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Metodologia badania:
Badanie, przeprowadził Interaktywny Instytut Badań Rynkowych w dniach: 26.03 - 26.04. 2010 metodą CAWI (ankieta internetowa wypełniana samodzielnie przez respondentów), która była wysyłana do studentów/absolwentów posiadających konto na portalu Pracuj.pl oraz użytkowników biznesowego serwisu społecznościowego Profeo.pl. W badaniu wzięło udział 5800 osób (studenci lub absolwenci, którzy ukończyli studia w 2009 lub 2010 roku), w wieku 18-30 lat. Byli to zarówno studenci i absolwenci studiów licencjackich/inżynierskich, jak i magisterskich, studiujących w trybie dziennym, wieczorowym/popołudniowym lub zaocznym. Grupy, dla których prezentowane są wyniki, to: studenci (N=3716) i absolwenci (N=2084). W zależności od profilu wykształcenia: profil ekonomiczny (N=1772), profil humanistyczny (N=2046), profil techniczny (N=1252). Respondenci w pytaniach o tryb i typ studiów, a także o profil wykształcenia mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź (z uwagi na to, że niektórzy studiują/studiowali więcej niż 1 kierunek).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: