eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy studenci a pierwsza praca

Polscy studenci a pierwsza praca

2011-04-16 00:11

Polscy studenci a pierwsza praca

Ocena przygotowania studentów przez uczelnie wyższe do przyszłych obowiązków zawodowych/do procesu p © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Aż 60% polskich studentów uważa, że uczelnie wyższe nie przygotowują ich dobrze do przyszłej pracy, bardziej surowi w tej kwestii są tylko Litwini. Na tle sąsiadów polscy żacy wyróżniają się natomiast pozytywnie pod względem praktycznego przygotowania do obowiązków zawodowych - aż 81% odbyło praktyki lub staże. Studenci i absolwenci we wszystkich krajach regionu są gotowi do zmiany miasta lub kraju zamieszkania, jeśli otrzymają ciekawą pracę w innymi miejscu - wynika z regionalnego badania "Pierwsze kroki na rynku pracy" przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte i Katedrę Rozwoju Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Przeczytaj także: Polscy studenci a kariera w finansach

fot. mat. prasowe

Ocena przygotowania studentów przez uczelnie wyższe do przyszłych obowiązków zawodowych/do procesu p

Ocena przygotowania studentów przez uczelnie wyższe do przyszłych obowiązków zawodowych/do procesu poszukiwania pracy; źródło Deloitte Polska 2011

Z ankiety przeprowadzonej w Polsce, Czechach, Litwie, Łotwie i na Słowacji wynika, że studenci we wszystkich badanych krajach nisko oceniają przygotowanie do obowiązków zawodowych, jakie dają im uczelnie wyższe. Polacy, obok Litwinów, są najbardziej krytyczni - ponad 60% respondentów w naszym kraju wystawia oceny negatywne. Jeszcze bardziej surowo studenci ocenili przygotowanie, jakie daje im uczelnia do procesu poszukiwania pracy. Ponad 70% ankietowanych uważa, że uczelnie nie przekazały im wiedzy w tym zakresie.

„Wyniki te wskazują na konieczność przeprowadzenia głębokich zmian w systemie szkolnictwa wyższego i programach kształcenia w szkołach wyższych regionu. Niezadowolenie wyrażane przez znaczącą większość studentów i to w całym regionie, jest niepokojącym zjawiskiem. Jest to jedno z ważniejszych wyzwań, jakie stoją przed krajami Europy Środkowej. Pozytywnie można odebrać gotowość i motywację studentów do rozwoju praktycznych umiejętności również poza murami uczelni” – mówi dr Tomasz Rostkowski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Katedra Rozwoju Kapitału Ludzkiego.

Wyniki badania pokazują również, że studenci zdają sobie sprawę, że bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego mają niewielkie szanse na zdobycie pracy. Uważa tak średnio aż 81% ankietowanych. W tym kontekście pozytywnie wyróżniają się Polacy, z których ośmiu na dziesięciu badanych zdobyło już w trakcie studiów doświadczenie zawodowe poprzez praktyki, pracę lub własną działalność gospodarczą (wobec średnio 56% w pozostałych krajach). Istotnym elementem przygotowania do przyszłej pracy są praktyki w kraju, co zauważa 91% pytanych w Europie Środkowej. Jednak odbywa je jedynie średnio 63% respondentów w regionie. Większa dysproporcja występuje w przypadku staży zagranicznych – są one ważne dla 88% badanych, ale zaledwie 7% z nich miało okazję wziąć w nich udział.

fot. mat. prasowe

Zdobyte doświadczenie i ocena jego przydatności w poszukiwaniu pracy; źródło Deloitte Polska 2011

Zdobyte doświadczenie i ocena jego przydatności w poszukiwaniu pracy; źródło Deloitte Polska 2011


Według Deloitte, mniej liczne angażowanie się studentów z niektórych krajów Europy Środkowej w praktyki i staże wynika nie tyle z braku potrzeby takich doświadczeń, co raczej z niskiej podaży miejsc stażowych na małych rynkach. Stąd 46% Słowaków i tyle samo Litwinów uważa, że ilość praktyk i staży w ich krajach nie jest wystarczająca. Podobnego zdania jest około 35% Czechów i Łotyszy, ale jedynie 21% Polaków.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: