eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości III 2011

Wtórny rynek nieruchomości III 2011

2011-04-06 13:43

Wtórny rynek nieruchomości III 2011

Średnie ceny ofertowe mieszkań III 2010- III 2011 i ich zmiany © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Ceny ofertowe nadal spadają, choć z pewnymi wyjątkami. Największe obniżki w ciągu miesiąca nastąpiły w Łodzi -1,9% i Poznaniu -1,7%. Od marca 2010 roku w 15 największych polskich miastach ceny ofertowe obniżyły się średnio o 2,2%. Jedynie w Krakowie i Białymstoku średnia jest obecnie wyższa niż 12 miesięcy temu. Największe obniżki miały natomiast miejsce w Katowicach -7,9%, Olsztynie -6%. Fala obniżek, trwająca od jesieni 2010, sprawiła, że w Katowicach i Gdańsku mieszkania są dostępne w cenach z I połowy 2007 roku, czyli sprzed fali wzrostów cen - podaje raport sporządzony przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości II 2011

Jak czytamy w raporcie, wyjątkowo, na tle innych miast, rozwinęła się w marcu sytuacja w Sopocie. W ciągu miesiąca cena wzrosła tam aż o 3,7%. Nie należy jednak rozpatrywać tej zmiany w kategoriach odwrócenia trendu i powrotu do cen sprzed kilkunastu miesięcy. Charakterystycznym dla Sopotu zjawiskiem jest sezonowy wzrost cen ofertowych. Warto również podkreślić, iż w ciągu miesiąca podaż w Sopocie zwiększyła się o 20%. Można wnioskować, że skokowy wzrost średniej ofertowej to efekt wystawienia na sprzedaż nowej puli mieszkań, których właściciele nie mieli jeszcze okazji zweryfikować swoich oczekiwań cenowych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań III 2010- III 2011 i ich zmiany

Średnie ceny ofertowe mieszkań III 2010- III 2011 i ich zmiany

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań III 2010- III 2011 i ich zmiany

Średnie ceny ofertowe mieszkań III 2010- III 2011 i ich zmiany


Mieszkania tanieją, limity rosną

Mimo zapowiedzi ograniczenia, a wręcz zamknięcia programu Rodzina na swoim, w II kwartale w większości lokalizacji wskaźniki kwalifikujące mieszkania do zakupu za kredyt z dopłatą wzrosły. Dzięki temu niemal we wszystkich miastach wojewódzkich łatwo o mieszkanie, które można kupić za preferencyjny kredyt. Najbardziej zwiększyły się szanse kupujących we Wrocławiu i woj. zachodniopomorskim, o ponad 30 p.p wzrosła liczba mieszkań spełniających kryteria, w woj. dolnośląskim, Katowicach i Kielcach wzrost ma skalę 20 p.p.. W efekcie ostatnich zmian limitów, ale także spadków cen, w Bydgoszczy, Toruniu, Kielcach, Łodzi a także w woj. łódzkim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim ponad 90% wystawionych na sprzedaż mieszkań można kupić uzyskując kredyt z dopłatą.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: