eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości III 2011

Wtórny rynek nieruchomości III 2011

2011-04-06 13:43

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości II 2011


Z raportu wynika, że w największym stopniu, o ponad 736 złotych, wzrósł poziom wskaźnika w Warszawie. Dzięki zmianom 62% wystawionych ofert spełnia kryteria cenowe i wielkości i jest to najwyższy poziom w historii funkcjonowania programu Rodzina na Swoim. Z drugiej strony wskaźnik dla woj. mazowieckiego obniżył się o niemal 500 złotych i jest aktualnie o 46% niższy od warszawskiego. Ze względu na to, iż duża część ogłoszeń sprzedaży pochodzi z podwarszawskich miejscowości, gdzie ceny są nieznacznie tylko niższe niż w stolicy, w województwie mazowieckim jedynie 18% ofert sprzedaży spełnia kryteria programu.

Województwo mazowieckie i Lublin są lokalizacjami, gdzie najtrudniej o odpowiednią ofertę. W Krakowie i woj. małopolskim odsetek mieszkań spełniających warunki nadal jest stosunkowo niski w porównaniu z resztą Polski (odpowiednio 30 i 37%), jednak wzrósł on o 2 i 12 punktów procentowych.

W przypadku 7 lokalizacji wskaźniki zostały obniżone o 100 i więcej złotych, co skutkuje obniżeniem dostępności mieszkań o 20 p.p w woj. kujawsko-pomorskiego., 16 p.p. w woj. pomorskim i 14 p.p. w Olsztynie.

W opinii autorów raportu, kolejne, pozytywne dla kupujących zmiany zapewne zachęcą ich do zintensyfikowania poszukiwań i zamknięcia transakcji przed nieuchronnym wprowadzeniem ograniczeń w programie Rodzina na Swoim. Wraz ze zjawiskiem sezonowości na rynku nieruchomości powinno to poskutkować ożywieniem rynku i zwiększeniem liczby transakcji.

fot. mat. prasowe

Zmiana dostępności mieszkań w programie RnS

Zmiana dostępności mieszkań w programie RnS


Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych

Analizując transakcje w głównych polskich miastach nadal nie widać jednolitego trendu cenowego. W przypadku trzech miast odnotowano spadki cen transakcyjnych (Wrocław, Kraków, Łódź), natomiast w czterech przypadkach wzrosty (Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia). Po raz kolejny mamy do czynienia z dość znacznymi spadkami w Krakowie. Analizowane dane pokazują spadek o 4,2 proc. w stosunku do danych analizowanych przed miesiącem, kiedy obniżka cen wyniosła 3,2 proc. W Warszawie i Poznaniu już kolejny raz obserwujemy wzrost ceny transakcyjnej – obecnie odpowiednio o 1,4 i 2,8 proc.

fot. mat. prasowe

Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych

Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: