eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Modne ulgi podatkowe i rozliczanie z małżonkiem

Modne ulgi podatkowe i rozliczanie z małżonkiem

2011-04-06 12:23

Przeczytaj także: Sejm: ulgi prorodzinne do komisji


Większa świadomość

Porównując wyniki badania Tax Care i Home Broker z danymi Ministerstwa Finansów za rok 2009 dotyczącymi rozliczenia podatku dochodowego można dojść do wniosku, że mieszkańcy dużych miast mają większą świadomość optymalizacji podatku dzięki zastosowaniu ulg w rocznym rozliczeniu PIT. W badaniu Tax Care i Home Broker z ulg zamierza skorzystać 73,4% respondentów. W grupie ankietowanych w oddziałach Tax Care z odliczeń zamierza skorzystać 66,7% badanych. Ten niższy odsetek może być efektem wysokiego udziału w grupie badanych osób prowadzących własną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, który wyłącza możliwość odliczeń ulg.

Korzystanie z ulg a wiek ankietowanych HB

Badanie wykazało też inne ciekawe zależności. W grupie ankietowanych HB największą popularnością, niezależnie od wieku, cieszy się ulga internetowa. Najczęściej z ulgi korzystają jednak osoby młode, w wieku 26-45 lat.

W grupie wiekowej 36-45 lat ponad połowa ankietowanych korzysta z ulgi na dzieci. W pozostałych grupach odsetek korzystających z tej ulgi jest niższy. Wynika to przede wszystkim z warunków, jakie trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Warunkiem niezbędnym jest wychowywanie przede wszystkim dzieci małoletnich. Szanse na skorzystanie z ulgi maleją więc wraz z wiekiem i wychowywaniem dzieci starszych.

Starsi małżonkowie rozliczają wspólnie

Wraz ze wzrostem wieku podatników rośnie natomiast zainteresowanie wspólnym rozliczeniem podatku przez małżonków. W największym stopniu (33% ankietowanych) korzystają z tego sposobu opodatkowania osoby starsze w wieku powyżej 55 lat. Natomiast najwięcej uprawnionych do preferencyjnego opodatkowania skierowanego do samotnych rodziców jest w grupie wiekowej 36-45 lat (7% ankietowanych). Wraz ze wzrostem wieku podatników rośnie także zainteresowanie ulgą rehabilitacyjną.

fot. mat. prasowe

Wiek a wykorzystanie ulg

Wiek a wykorzystanie ulg


Więcej zarabiamy, chętniej korzystamy z ulg

Analiza pokazała również, że wraz ze wzrostem dochodów rośnie zainteresowanie ulgami. Podatnicy szukają różnych form zmniejszania podatku a jedną z nich jest wykorzystanie ulg odliczanych od dochodu i podatku. Zależność ta nie występuje jednak w ostatniej grupie badanych - osiągających dochody powyżej 9000zł netto miesięcznie. Może to wynikać z faktu, że kwoty odliczanych ulg nie są w większości przypadków zależne od dochodów podatników. Odliczeniu podlegają kwoty stałe (ulga internetowa, ulga na dzieci). Przy wysokich dochodach, zmniejszenie podatku przy wykorzystaniu stałych kwot odliczeń powoduje, że atrakcyjność takiego odliczenia maleje z uwagi na minimalne zmniejszenie podatku do zapłaty. Większą popularnością w grupie respondentów o najwyższych dochodach cieszą się natomiast ulgi, których odliczenie wzrasta wraz ze wzrostem dochodów. Jest to np. ulga z tytułu przekazywanych darowizn. W tym przypadku aż 11 % badanych korzysta z tego odliczenia.

fot. mat. prasowe

Przeciętny miesięczny dochód a ulgi

Przeciętny miesięczny dochód a ulgi



poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: