eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy farmaceutyczne a zmiana ustawy refundacyjnej

Firmy farmaceutyczne a zmiana ustawy refundacyjnej

2011-04-06 11:57

Firmy farmaceutyczne a zmiana ustawy refundacyjnej

Status prac nad nową ustawą i jej wejście w życie; źródło 2011 Deloitte Polska © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Do połowy sierpnia 2011 r. firmy farmaceutyczne będą musiały podjąć kluczowe decyzje dotyczące leków, do tej pory objętych refundacją. Zmiany będą przede wszystkim dotyczyć dwóch obszarów: modelu dystrybucji oraz strategii cenowej, ale nie tylko. Konieczna będzie także szybka ocena przez firmę skuteczności wprowadzanych zmian. Nowe rozwiązania biznesowe są niezbędne, by dostosować się do wymagań branży w związku ze zmianą przepisów ustawy refundacyjnej. Wprowadzone wkrótce regulacje nie spowodują jednak masowego wycofywania się firm z działalności w Polsce czy powszechnego odwrotu od refundacji - oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte.

Przeczytaj także: Rynek farmaceutyczny w Polsce a ustawa refundacyjna

fot. mat. prasowe

Status prac nad nową ustawą i jej wejście w życie; źródło 2011 Deloitte Polska

Status prac nad nową ustawą i jej wejście w życie; źródło 2011 Deloitte Polska

Nowe przepisy będą wymagały od firm farmaceutycznych zdecydowanych zmian, np. w zakresie struktury prawno-biznesowej przedsiębiorstwa. Konieczne może być wypracowanie innych modeli dystrybucji leków, zmiana strategii cenowej, a także nowe podejście do marketingu produktów refundowanych. Możliwe rozwiązania dla firm to modyfikacje istniejących struktur prawno-biznesowych lub tworzenie zupełnie nowych modeli. Innym pomysłem może być przeniesienie zadań związanych z zarządzaniem statusem leków refundowanych na odrębny podmiot. W każdym przypadku trzeba się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami, które generują takie zmiany. Będą one dotyczyć głównie odpowiedniego podziału posiadanych zasobów oraz restrukturyzacji dotychczasowej działalności. Ich rozmiar będzie zależeć od stopnia złożoności organizacyjnej nowych struktur biznesowych oraz posiadanego portfolio produktów refundowanych.

Ustawa refundacyjno-cenowa może skłaniać firmy farmaceutyczne do poszukiwania i stosowania na szerszą skalę alternatywnych modeli dystrybucji leków refundowanych w Polsce. „Wśród potencjalnych rozwiązań dostępna jest dystrybucja typu off-shore – od zagranicznego dostawcy bezpośrednio do hurtowni, rozprowadzanie leków bezpośrednio do aptek, z pominięciem hurtowni lub kombinacja powyższych rozwiązań. Dzięki tym zmianom możliwa będzie większa swoboda w kształtowaniu ceny leków refundowanych przy ich wprowadzaniu na rynek polski. Może mieć to istotne znaczenie ze względu na import równoległy i kwestię referencyjności cen. Tego typu zmiany pozwolą jednak na utrzymanie dotychczasowych, efektywnych form wsparcia dystrybucji a także elastycznego podziału – pomiędzy podmiotami w grupie kapitałowej – zarówno odpowiedzialności za przestrzeganie obowiązków wynikających z nowej ustawy, jak i związanych z nią sankcji,”- mówi Michał Kłos, Starszy Menedżer w Zespole Doradztwa dla Sektora Farmaceutycznego i Ochrony Zdrowia Deloitte.

Zdaniem ekspertów Deloitte w warunkach silnie konkurencyjnego rynku ważne może być wypracowanie nowych obszarów współpracy umownej z hurtowniami i aptekami, na przykład określonych rodzajów usług nabywanych od hurtowni i aptek przez firmy farmaceutyczne, oraz przełożenie akcentu z promocji produktu na promocję firmy.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: