eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-III 2011 r.

Upadłości firm w Polsce I-III 2011 r.

2011-04-04 11:08

Upadłości firm w Polsce I-III 2011 r.

Postanowienia upadłościowe w Polsce w I kwartałach lat 2002-2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W pierwszym kwartale 2011 roku sądy ogłosiły upadłość 158 polskich firm. Od stycznia utrzymuje się nieznaczny trend spadkowy w ujęciu rok do roku. Kolejne miesiące potwierdzą, czy powolna tendencja spadkowa będzie się nasilała. 158 upadłości to wynik o ponad 50 proc. wyższy niż zanotowany jeszcze przed kryzysem, w pierwszym kwartale 2008 roku. Dla porównania, tylko w styczniu 2011 roku, tylko w KRS zarejestrowano 1653 nowe spółki prawa handlowego. Branżą, która negatywnie wyróżnia się na tle innych sektorów pozostaje budownictwo, gdzie tendencja wzrostowa upadłości utrzymuje się od 2008 roku - podaje sporządzony przez Coface raport nt. upadłości firm w Polsce w I kwartale 2011 roku.

Przeczytaj także: Mniej upadłości firm w 2011 roku

fot. mat. prasowe

Postanowienia upadłościowe w Polsce w I kwartałach lat 2002-2011

Postanowienia upadłościowe w Polsce w I kwartałach lat 2002-2011

- Sytuacja płynnościowa polskich przedsiębiorstw stabilizuje się. Należy jednak zauważyć, że wciąż mamy do czynienia z wyższym ryzykiem upadłości naszych kontrahentów niż przed światowym kryzysem finansowym – mówi Marcin Siwa, dyrektor ds. oceny ryzyka w Coface Poland. Liczba upadłości maleje, jednak nie jest to póki co spadek zasadniczy i dopiero najbliższe miesiące pokażą czy kryzys płynnościowy polskie firmy mają już za sobą.

Z raportu wynika, że poprawia się sytuacja w przetwórstwie przemysłowym, wyższy popyt ze strony partnerów zagranicznych, wciąż duża liczba realizowanych kontraktów infrastrukturalnych powodują, że przedsiębiorstwa produkcyjne upadają rzadziej niż przed rokiem. Obszarem dużego ryzyka są rosnące ceny surowców, co systematycznie zwiększa koszty produkcji, które z kolei trudno przerzucić na odbiorców.

Wciąż trudna jest sytuacja w budownictwie, a zatory płatnicze w tym sektorze pogłębiają się. Wiele firm ma kłopot z realizacją kontraktów zawartych na niekorzystnych warunkach cenowych, część z tych kontraktów jest zrywana, część przynosi generalnym wykonawcom straty. - Opóźnienia w realizacji kontraktów oraz brak ich rentowności mają bezpośredni wpływ na regulowanie zobowiązań wobec podwykonawców oraz dystrybutorów materiałów budowlanych. W tym segmencie widzimy wyraźne pogorszenie dyscypliny płatniczej – dodaje Marcin Siwa.

fot. mat. prasowe

Upadłości według branż

Upadłości według branż


Sytuacja w handlu jest stabilna, choć ostatnie wzrosty cen wielu artykułów spożywczych miały negatywne przełożenie na poziom marż oraz realizowaną sprzedaż.

Wzrost cen paliw będzie miał również niekorzystne przełożenie na rentowność firm transportowych oraz ich dyscyplinę płatniczą.

Upadłości według branż

Analiza upadłości w najważniejszych sektorach przedstawia się nieco inaczej niż w całym 2010 roku. Zmniejszył się udział bankructw z sektora produkcji (vs 41 proc. w 2010 r.), a także transportu (vs 6 proc. w 2010 r.). Rosnąca stale liczba bankructw w budownictwie zwiększyła udział tego sektora z 15 do 18 proc. Statystyka wskazuje także większy udział upadłości firm ze wszystkich pozostałych branż (wzrost z 16 proc. w 2010 r. do 23 proc. po I kw. 2011 r.).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: