eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Internetowe portale o zdrowiu

Internetowe portale o zdrowiu

2011-03-18 12:19

Przeczytaj także: Polscy internauci a firmy w social media


Z serwisów na temat zdrowia nieco częściej korzystają kobiety niż mężczyźni, stanowiące 55% ogółu odwiedzających. Tak jak w przypadku ogółu internautów, tak w przypadku serwisów o zdrowiu ponad połowa odwiedzających jest w przedziale wiekowym 15 – 34.

fot. mat. prasowe

Płeć i wiek użytkowników serwisów o zdrowiu

Płeć i wiek użytkowników serwisów o zdrowiu


Badania wskazują również, że jedynie 3% respondentów deklaruje, że nigdy nie korzysta z Internetu w celu wyszukania informacji na temat niepokojących objawów. 51% badanych deklaruje, że wyszukuje takie informacje często bądź bardzo często. Internet pomaga też respondentom zinterpretować wyniki badań. Respondenci nieco rzadziej korzystają z Internetu w celu dyskutowania online (15% wskazań „często” oraz „bardzo często”) czy też udzielania innym porad zdrowotnych (13% wskazań „często” oraz „bardzo często”).

fot. mat. prasowe

Jak często korzystasz z internetu w celu:

Jak często korzystasz z internetu w celu:


94% osób zadeklarowało, że stara się dbać o zdrowie – najczęściej poprzez nienadużywanie leków (65%), niepalenie (56%), oraz nienadużywanie alkoholu (55%). Znacznie mniej osób deklaruje aktywne dbanie o zdrowie poprzez wykonywanie badań kontrolnych (41%), aktywność fizyczną (32%), zainteresowanie tematyką zdrowia (25%), czy też konsultowanie problemów zdrowotnych z lekarzem (22%).

Coraz częściej korzystamy z Internetu także po to, by dokonać zakupu. Z najnowszego sondażu PBI wynika, że już co czwarty internauta kupił online witaminy lub kosmetyki apteczne (np. do pielęgnacji ciała). Przez Internet kupujemy także literaturę dotyczącą zdrowia (19%), preparaty wspomagające odchudzanie (16%) oraz leki OTC (14%).

- Tak jak w wielu innych dziedzinach życia, także w przypadku zdrowia i usług medycznych, Internet stał się ważnym narzędziem, ułatwiającym życie codzienne. Niestety, w określonych sytuacjach może się to stać źródłem problemów – zauważa Hanna Świerczewska, specjalista ds. badań w PBI. W przeprowadzonym przez nas sondażu aż połowa respondentów zadeklarowała, że w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, najpierw sięga do Internetu, aby sprawdzić przyczyny dolegliwości. Wizyta u lekarza schodzi na drugi plan.

Informacje o badaniu
Dane w raporcie pochodzą z badania Megapanel PBI/Gemius oraz z sondażu zrealizowanego przez PBI w lutym 2010 roku na próbie 506 internautów w wieku 18-54 lata (Omnibus Online IMAS International). Pełna informacja metodologiczna znajduje się w raporcie.

Przeczytaj także: Polscy internauci 2012 Polscy internauci 2012

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: