eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lista dłużników II 2011

Lista dłużników II 2011

2011-03-02 13:42

Lista dłużników II 2011

Średnie zadłużenie statystycznego dłużnika © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na początku 2011 roku została przekroczona granica 2 milionów osób mających problemy z terminowym regulowaniem swoich płatności w Polsce - wynika z najnowszej 15. edycji raportu InfoDług, opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Całkowity poziom zadłużenia Polaków wzrósł w ciągu ostatnich trzech miesięcy o ponad 12% i wynosi obecnie 28,21 miliarda złotych. Z najnowszych danych wynika, że to mężczyźni częściej zalegają z płatnościami, bo jedynie 41% dłużników stanowią kobiety.

Przeczytaj także: Lista dłużników XI 2010

fot. mat. prasowe

Średnie zadłużenie statystycznego dłużnika

Średnie zadłużenie statystycznego dłużnika

Jak dowiadujemy się z raportu, na przestrzeni ostatniego kwartału kwota zaległego zadłużenia wzrosła o ponad 3,15 miliarda złotych (12%), a w ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie zwiększyło się o 68%. Jednocześnie powiększyła się liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem należności. Przez ostatnie trzy miesiące przybyło ich 49 618. Kwartalny wzrost liczby niesolidnych dłużników wyniósł 2,49% i jest on niemal sześciokrotnie niższy niż przyrost całkowitego zadłużenia.

fot. mat. prasowe

Kwota zaległości w poszczególnych województwach

Kwota zaległości w poszczególnych województwach

Nie zmieniła się struktura regionalna zaległego zadłużenia. W województwach mazowieckim i śląskim znajduje się najwięcej mieszkańców mających problemy z długami. Średnia kwota zaległego zadłużenia w lutym 2011 roku wyniosła 13 861 złotych, co oznacza, że w ostatnim kwartale zwiększyła się o 1242 złotych, czyli 9,84%. Statystyczny polski dłużnik to mężczyzna w wieku od 30 do 39 lat.

„Z 15. edycji raportu InfoDług wynika, że już ponad 2 mln Polaków posiada zaległości płatnicze. W Polsce jest więc tyle samo dłużników, co mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego” - mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor. „Jednocześnie odnotowaliśmy efekt puchnięcia zadłużenia Polaków. Wzrost poziomu zadłużenia wyniósł 12% i jest on niemal sześciokrotnie wyższy niż przyrost liczby dłużników. Najbardziej widocznym przykładem puchnięcia długów Polaków, jest rekordzista zadłużenia, który zalega na kwotę przeszło 87 milionów złotych, co stanowi wynik o 1,5 miliona wyższy niż trzy miesiące temu” - dodaje Hildebrand.

Znacznie częściej problemy z terminowym regulowaniem należności dotykają mężczyzn niż kobiet. W całej grupie dłużników jedynie 41% stanowią kobiety a 59% mężczyźni. Ta dysproporcja jednoznacznie wskazuje, że kobiety rzetelniej spłacają swoje świadczenia. Należy podkreślić, że struktura udzielonych pożyczek wskazuje na równy podział udzielanych kredytów wśród kobiet i mężczyzn. Z danych zgromadzonych w 15. edycji raportu InfoDług wynika, że w lutym 2011 roku odnotowano dokładnie 837 236 kobiet zalegających z płatnościami.

fot. mat. prasowe

Płeć dłużników

Płeć dłużników


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: