eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nieruchomości komercyjne w Polsce w 2010 r.

Nieruchomości komercyjne w Polsce w 2010 r.

2011-03-01 11:28

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Polsce w III kw. 2010 r.


Nieruchomości mieszkaniowe

W 2010 r. rynek mieszkaniowy w Polsce wyraźnie się ustabilizował – podaje Cushman & Wakefield. Większa dostępność kredytów hipotecznych, rządowe dopłaty do kredytów mieszkaniowych oraz spadek cen przyczyniły się do znacznego wzrostu popytu. Zachęcił on deweloperów do powrotu do zarzuconych w okresie kryzysu projektów. Rozpoczęto realizację wielu nowych inwestycji mieszkaniowych, zwracając większą uwagę na oczekiwania potencjalnych klientów zarówno pod względem wielkości mieszkań, ich standardu, jak i oferowanej ceny.

Tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się w 2011 r., jednak przed uczestnikami rynku stoi wiele wyzwań. Wdrożenie niekorzystnych dla konsumentów zmian w programie „Rodzina na swoim” oraz podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej mogą negatywnie wpłynąć na poziom sprzedaży.

fot. mat. prasowe

Podaż mieszkań

Podaż mieszkań

Oznaką ożywienia na rynku mieszkaniowym w Polsce jest rosnąca liczba budowanych lokali. W stosunku do 2009 r. w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby rozpoczętych projektów mieszkaniowych o ok. 10,6%. Największy wzrost dotyczył inwestycji deweloperskich – o ok. 42,2%, co pozwala prognozować, że rok 2011 przyniesie wysoką, porównywalną z rokiem 2008, liczbę mieszkań w ofercie. To skutek stosunkowo dobrej sytuacji gospodarczej, poprawy kondycji finansowej deweloperów, a przede wszystkim wysokiego i w miarę stabilnego popytu spowodowanego ułatwionym dostępem do kredytów hipotecznych. O ile łączna liczba wydanych pozwoleń na budowę spadła w 2010 r. o 2,2% w porównaniu do 2009 r., to sami deweloperzy uzyskali ich o blisko 8,2% więcej.

W 2010 r. wzrósł popyt na mieszkania w Polsce. Największe firmy deweloperskie sprzedały blisko 50% więcej lokali niż rok wcześniej. W 2011 r. dynamika sprzedaży powinna pozostać na dotychczasowym poziomie lub nieznacznie wzrosnąć. Popyt nadal będzie uzależniony głównie od polityki kredytowej banków, wysokości stóp procentowych oraz zmian w programie rządowym „Rodzina na swoim”.

Nieruchomości hotelowe

Raport Cushman & Wakefield wskazuje, że sytuacja na rynku hotelowym w 2010 r. wyraźnie się poprawiła w porównaniu do roku poprzedniego. Jest to jednak efekt niskiego poziomu wyjściowego, w związku z czym nie można mówić o bardzo dobrym roku dla branży. Poprawa sytuacji była szczególnie widoczna w trzecim kwartale 2010 r., kiedy to poza podniesieniem się wskaźników obłożenia nastąpił również wzrost średnich cen (ADR). Chociaż dla klientów wciąż jednym z głównych czynników decydujących o wyborze hotelu była cena, znaczący wzrost popytu na usługi umożliwił podniesienie stawki za pokój.

fot. mat. prasowe

Przyrost i stan polskiej bazy hotelowej w 2010

Przyrost i stan polskiej bazy hotelowej w 2010


„W 2011 r. można oczekiwać dalszego wzrostu koniunktury na rynku hotelowym. Czynnikiem pobudzającym popyt na usługi świadczone przez hotele powinno być przejęcie przez Polskę w drugiej połowie br. prezydencji w Unii Europejskiej. Pozytywny wpływ na sytuację branży hotelarskiej będzie miał także wzmożony ruch biznesowy związany z przygotowaniami do organizacji Euro 2012” – mówi Dorota Malinowska, konsultant ds. nieruchomości hotelowych w Dziale Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield.

fot. mat. prasowe

Prognozy na rok 2011

Prognozy na rok 2011


Informacje o badaniu
„Marketbeat – Wiosna 2011” to raport międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. Eksperci firmy poddali analizie polski rynek powierzchni biurowych, handlowych, magazynowych, hotelowych i mieszkaniowych oraz rynek inwestycyjny w roku 2010 r. Publikacja przedstawia także prognozy na najbliższe lata.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: