eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rekrutacja online - podsumowanie 2010

Rekrutacja online - podsumowanie 2010

2011-02-24 12:38

Przeczytaj także: Rekrutacja przez Internet w ponad 60% firm


Najczęściej poszukiwani pracownicy

fot. mat. prasowe

20 najczęściej publikowanych ofert pracy w 2010 roku

20 najczęściej publikowanych ofert pracy w 2010 roku

Z raportu wynika, że najwięcej ogłoszeń dotyczyło stanowiska przedstawiciela handlowego niższego szczebla, najczęściej bez wymogu wyższego wykształcenia. Kolejne miejsce na liście zajęły oferty dla programistów, następnie sprzedawców i ekspedientów, kierowników sprzedaży oraz księgowych.

Można zauważyć, że stanowiska sprzedażowe kolejny rok zajmują pierwsze miejsce listy. W odróżnieniu od 2009 roku znacznie wzrosła natomiast liczba ofert dla programistów. Z listy 20 najczęściej publikowanych ofert wypadły następujące stanowiska:
  • Telemarketer
  • Farmaceuta
  • Pracownik gastronomii i turystyki
  • Specjalista ds. organizacji produkcji

W zamian na liście pojawiły się stanowiska takie jak:
  • Kierowca samochodów ciężarowych
  • Pracownik budowlany – fundamenty i ściany
  • Krawcowa, hafciarka, szwaczka, prasowacz, kuśnierz
  • Administrator ds. systemów i aplikacji

Analiza ogólna aktywności ogłoszeniowej na terytorium kraju

Jak podają autorzy raportu, podobnie jak w przypadku danych ogólnych, we wszystkich województwach można zaobserwować wzrost liczby ofert. Nie jest jednak zaskoczeniem, że liczba ofert waha się - i to znacząco – w zależności od województwa.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert wg województw

Liczba ofert wg województw

Najwięcej ofert, tradycyjnie już, publikowanych jest w województwie mazowieckim, szczególnie w największym ośrodku biznesowym i administracyjnym kraju - Warszawie. W 2010 roku w województwie tym monitoring GazetaPraca.pl zarejestrował ponad 286 tys. ofert. Było to o 30% więcej niż w roku ubiegłym, jednak w dalszym ciągu o kilkadziesiąt tysięcy mniej niż w roku 2007, kiedy ukazało się ponad 398 tys. ogłoszeń oraz w 2008 roku, gdy opublikowano ich ponad 350 tys. W sumie w województwie mazowieckim ukazało się około 21% ofert objętych monitoringiem.

Autorzy raportu podkreślają, że znaczny procentowy przyrost liczby ofert (wynoszący powyżej 50% stanu z roku 2009), w następujących województwach:
  • podlaskim
  • warmińsko-mazurskim
  • podkarpackim
  • ubelskim
  • lubuskim

Co to oznacza? W wymienionych województwach w roku 2009 zanotowano relatywnie niewielką liczbę ofert, co było związane m.in. z sytuacją na rynku. Niewielka liczba ogłoszeń nie zawsze oznacza jednak niewielkie zapotrzebowanie na pracę – może być np. oznaką ograniczeń budżetowych firm, które nie pozwalają rekrutować pracowników. W momencie ożywienia na rynku, firmy stają się bardziej aktywne w celu nadrobienia braków w zasobach. Jednocześnie warto zauważyć, że wzrost liczby ogłoszeń internetowych może oznaczać wzrost wykorzystania tego narzędzia w procesie rekrutacji, a niekoniecznie wzrost samego rynku. Wielu pracodawców z uwagi na ograniczenia budżetowe wybierało Internet jako tańszą formę komunikacji rekrutacyjnej, co przełożyło się na relatywny wzrost liczby ofert na portalach internetowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: