eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 48/2002 (25.11-01.12.2002)

Tydzień 48/2002 (25.11-01.12.2002)

2002-12-02 08:01

  • EUROPEJSKI BANK CENTRALNY poinformował, że w III kwartale w UE zainwestowano 6,2mld USD.

  • Liczba bezrobotnych w Niemczech wyniesie w listopadzie 3,99 mln osób i może przekroczyć w tym roku 4 mln. Jest to największy wskaźnik dla listopada od 1997 roku.

  • Tempo wzrostu gospodarczego Ukrainy wyniesie 4,5%, aż o połowę mniej niż w roku ubiegłym. Stopa inflacji wynosi 3,5%.

  • Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła, że brak elastyczności gospodarek w strefie euro jest jedną z przyczyn wzrostu inflacji.

  • W strefie euro obowiązują zapisy PAKTU STABILIZACJI I ROZWOJU. Wymaga on utrzymywania deficytu budżetowego na poziomie poniżej 3%. Kłopoty z nim ma PORTUGALIA, NIEMCY, a nawet FRANCJA. Wymagane jest też pilnowanie poziomu zadłużenia poniżej 60%. Przekracza go GRECJA (107%) oraz ITALIA (110%).

  • Stopa inflacji w strefie euro w październiku wyniosła 2,3%. EUROPEJSKI BANK CENTRALNY mimo silnych nacisków czołowych państw UNII od trzynastu miesięcy utrzymuje stopy procentowe na niezmiennym poziomie 3,25%. Wygląda na to, że teraz EBC ulegnie i obniży jednak stopy. Przewiduje się obniżkę o 0,5 pkt. procentowego.

  • W trzecim kwartale PKB WIELKIEJ BRYTANII wzrosło o 0,8%. Roczna prognoza wzrostu brytyjskiego PKB jest szacowana na poziomie 1,8%.

  • Indeks klimatu koniunktury w przemyśle strefy euro wzrósł w listopadzie do najwyższego od sześciu miesięcy poziomu minus 0,36 punktu.

  • Węgierski MOL - węgierska grupa paliwowa zwiększyła swoje zaangażowanie finansowe w słowacki koncern SLOVNAFT.

  • GAZPROM poinformował o zaawansowaniu w przygotowanie projektu budowy gazociągu północnoeuropejskiego pod BAŁTYKIEM. Ma on zasilać KALININGRAD, NIEMCY, a nawet DANIĘ i SZWECJĘ. Jego koszt szacowany jest na 3,8mld USD.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Dania jeszcze do końca tego roku sprawuje przewodnictwo w Unii Europejskiej. Z urzędu przypadł jej obowiązek przedstawienia w imieniu państw członkowskich ostatecznych propozycji finansowych dla krajów kandydujących, tzw. pakietu finansowego.

Z ogłoszonych propozycji wynika, że nowi członkowie Unii Europejskiej nie będą płacić w pierwszym roku swojego członkostwa na rolników z krajów dotychczas tworzących to ugrupowanie. Zgodnie z propozycją składka członkowska do unijnego budżetu zostanie o tą kwotę zredukowana. W opiniach ekspertów jest to najistotniejszy element nowych propozycji.

Nowa propozycja unijna w innych elementach tylko częściowo uwzględnia dotychczasowe stanowisko kandydatów. Niestety nie podniesiono poziomu dopłat bezpośrednich dla rolników w pierwszych latach członkostwa. Będą one wynosiły w latach 2004-2006 odpowiednio 25%, 30% i 35%. Jedyną zmianę stanowi możliwość zwiększenia dopłat o 15% do 40%: z funduszy na rozwój wsi (12%) oraz z budżetu krajowego (3%), czyli razem 12%+3%=15%.

W tych propozycjach jest też zwiększenie niektórych kwot produkcyjnych (np. mleka),a także możliwość zwiększenia dopłat dla rolników z funduszu rozwoju wsi, poprzez wypłacanie premii tym właścicielom gospodarstw, którzy zechcą produkować na rynek lub zainwestować w podniesienie jakości swojej dotychczasowej produkcji.

Powstała też szansa na unijną zgodę na stosowanie zredukowanej stawki VAT na środki produkcji rolniczej i samą żywność.

Unijna propozycja przywraca także 2,6 miliarda euro, poprzednio obciętych z funduszy strukturalnych dla kandydatów, z przeznaczeniem na ogólnounijne przedsięwzięcia np. uszczelnienie granic.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: