eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce w 2010 r.

Upadłości firm w Polsce w 2010 r.

2011-01-04 11:10

Przeczytaj także: Upadłości firm na Warmii i Mazurach


fot. mat. prasowe

Upadłości według branż

Upadłości według branż


Branża budowlana

Z raportu wynika, że branża zanotowała wzrost liczby upadłości o 20 proc. w 2010 (r/r) i o 66 proc. w porównaniu z rokiem 2008.

Miniony rok był dla branży wyjątkowo trudny, produkcja budowlano-montażowa utrzymywała się na niskim poziomie, przez znaczną część roku nawet poniżej wartości z analogicznego okresu roku 2009.

Branża budowlana charakteryzuje się relatywnie długim cyklem realizacji. Dlatego w początkowym etapie ostatniego spowolnienia gospodarczego korzystała z faktu, że kontrakty podpisywane były w okresie prosperity, według relatywnie wysokich stawek. Ze względu na presję cenową, koszty pracy i materiałów uległy stopniowo obniżeniu, zatem marże przez pewien czas były satysfakcjonujące. W okresie poprawy sytuacji gospodarczej opisany mechanizm działa w drugą stronę, w efekcie czego negatywne skutki spowolnienia są rozciągnięte w czasie.

fot. mat. prasowe

Upadłości według branż

Upadłości według branż

Według Coface, negatywne skutki najbardziej dotkliwie odczuwają mikro i małe przedsiębiorstwa, których problemy - wraz z upływem czasu i obniżeniem marż - utrwalają się, skutkując niską kapitalizacją, problemami z finansowaniem, pogorszoną płynnością i wydłużaniem terminów płatności. W okresie spowolnienia niekorzystne procesy nawarstwiają się, skala problemów narasta. Typową postawą w takich sytuacjach jest skłonność do utrzymywania gotówki, a tym samym kredytowania się cudzym kosztem (zwłaszcza wobec utrudnionego kredytowania ze strony instytucji finansowych) poprzez wydłużanie terminów płatności oraz opóźnienia płatnicze, co prowadzi do powstania zatorów płatniczych, tak charakterystycznych dla branży budowlanej.

Ponadto małe przedsiębiorstwa ciągle muszą stawiać czoła niekorzystnym schematom: czym mniejszy podmiot, tym trudniej wygrać mu przetarg, czym mniejszy podmiot, tym łatwiej mu odmówić zapłaty. Za większym przedsiębiorstwem stoi zazwyczaj marka, a to stwarza perspektywę dalszej współpracy, co oznacza możliwość nowych zamówień. W kręgu większych graczy zaobserwować można było z kolei narastającą konkurencję, pojawienie się na polskim rynku podmiotów zagranicznych, a także tendencję do dywersyfikacji działalności poprzez wchodzenie większych graczy w nowe, perspektywiczne sektory branży czy rynki lokalne.

Popyt na usługi budowlane był relatywnie niski, w dużej mierze utrzymywany poprzez zamówienia publiczne i tak niewspółmierne do wielkości podaży na rynku. Skala zamówień publicznych, choć znacząca, jest ograniczana w odniesieniu do pierwotnych planów (istotne dla budownictwa drogowego jest przedstawione w grudniu zmniejszenie liczby planowanych do oddania kilometrów autostrad i dróg ekspresowych).
Najtańsze dyskonty I 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: