eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce w 2010 r.

Upadłości firm w Polsce w 2010 r.

2011-01-04 11:10

Upadłości firm w Polsce w 2010 r.

Postanowienia upadłościowe w Polsce 1997-2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 655 polskich firm. W kolejnych miesiącach drugiego półrocza obserwowano wyhamowanie wzrostu liczby upadłości, dzięki czemu rok zamknął się liczbą niższą od ubiegłorocznej o 5,2 proc. Wynik ten jest jednak o blisko 60 proc. wyższy niż w przedkryzysowym roku 2008 (411 upadłości) - podaje Coface w najnowszym raporcie nt. upadłości firm w Polsce w 2010 roku.

Przeczytaj także: Upadłości firm na Warmii i Mazurach

Rok przejściowy?

fot. mat. prasowe

Postanowienia upadłościowe w Polsce 1997-2010

Postanowienia upadłościowe w Polsce 1997-2010

Rok 2010 był okresem stabilizacji w zakresie wypłacalności polskich firm – mówi Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka ubezpieczyciela należności Coface Poland. Potwierdzają to statystyki upadłościowe, które z pewnym opóźnieniem pokazują zmiany w sytuacji gospodarczej kraju. Od drugiego kwartału minionego roku obserwowaliśmy już stopniowe wyhamowywanie trendu wzrostowego. W drugim półroczu sądy zdecydowanie rzadziej ogłaszały postanowienia o niewypłacalności podmiotów gospodarczych, w rezultacie liczba upadłości w całym 2010 roku nieznacznie spadła, w porównaniu z kryzysowym rokiem 2009.

Jak czytamy w raporcie, problemy płatnicze dotyczyły głównie mniejszych firm działających jako spółki prawa handlowego. Zauważyć można znaczne wzrosty upadłości w grupie spółek jawnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uspokojenie w grupie spółek akcyjnych, których – przypomnijmy – w 2009 roku upadło 2,5 razy więcej niż przed kryzysem. Świadczy to o większej zdolności dużych firm do dostosowywania się do nowych, trudniejszych warunków gospodarowania. Okazały się skuteczniejsze w redukcji kosztów, a także – wykorzystując pozycję rynkową – mogły wywalczyć lepsze marże i utrzymać bądź poprawić rentowność.

fot. mat. prasowe

Upadłości w poszczególnych miesiącach roku 2010 vs. 2009

Upadłości w poszczególnych miesiącach roku 2010 vs. 2009


Z punktu widzenia sektorowego rok na pewno nie był udany dla branży budowlanej, dla której był to kolejny rok wzrostu liczby upadłości, a jego skala była bardzo znacząca (szczególnie na tle poprawy w innych gałęziach gospodarki). Małe firmy z tego sektora odczuwają coraz większą presję na obniżanie marż, wydłużają się okresy regulowania zobowiązań, a generalni wykonawcy często wykorzystują podwykonawców jako dodatkowe źródło finansowania swojej działalności, zwlekając z zapłatą za wykonane prace. Trudna jest również sytuacja branży meblarskiej. Wzrost cen surowca, powolne odradzanie się eksportu, wahania kursów walut powodują, że firmy produkujące meble nie zaliczą roku 2010 do szczególnie udanych.

Czy tendencja spadkowa liczby upadłości w Polsce utrzyma się w roku 2011? Autorzy raportu prognozują, że liczba bankructw nie powinna się zwiększać. W pokryzysowym roku 2010 większość przedsiębiorstw notowała poprawę wyników finansowych, dzięki czemu wchodzą w bieżący rok z korzystnym bilansem i w większości bez znacznych obciążeń.

 

1 2 ... 4

następna

Najtańsze dyskonty I 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: