eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Wyjątkowe domeny internetowe

Wyjątkowe domeny internetowe

2010-11-11 00:05

Przeczytaj także: Domeny internetowe - 10 mitów


Domena z numerem 1

Zanim zarejestrowano 190 milionów adresów internetowych, które obecnie działają w sieci, a szaleństwo wokół sex.com osiągnęło takie rozmiary, ktoś musiał zarejestrować tę pierwszą domenę. Stało się to ponad 25 lat temu. Za pierwszy adres w internecie uznaje się nordu.net. Pierwotnie pod domeną działał serwer. Dziś znajduje się strona organizacji Nordic Infrastructure for Research & Education, która ułatwia współpracę naukowców z krajów skandynawskich.

Najstarszym „dot-comem” jest symbolics.com. W marcu obchodziliśmy 25 rocznicę rejestracji tej domeny. Urodziny polskiej końcówki wypadają 30 kwietnia. Wiosną 1990 roku Jan Sorensen, szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego, utworzył polską domenę najwyższego poziomu, czyli .pl. Niestety, nie wiadomo który adres z polską końcówką zarejestrowano jako pierwszy. Na początku lat 90. serwery NASK zostały zresetowane. Od tej pory przy dacie rejestracji najstarszych domen widnieje data 1 stycznia 1995 r.

Duchy przeszłości

Jeżeli Internet porównamy do autostrady, to domeny narodowe będą pełnić funkcję tablic rejestracyjnych. Widząc adres strony internetowej możemy stwierdzić w jakim języku jest prowadzona dana witryna. Przeważnie odgadniemy bez błędu. Podobnie jak w Polsce, w wielu krajach domeny narodowe są bardzo popularne i chętniej używane niż rozszerzenia globalne (np. .com).

Jak jednak wytłumaczyć popularność domen państw, które nie istnieją? Do niedawna taką domeną-widmo było jugosłowiańskie rozszerzenie .yu. Pierwotnie końcówkę przypisano Jugosławii, Serbii i Czarnogórze. Rejestr zamknięto dopiero wiosną tego roku czyli ponad sześć lat po rozpadzie państwa.

Jugosłowiańska domena to nie jedyna „żywa skamieniałość” internetu. „Reliktem przeszłości, który wciąż ma się dobrze jest rozszerzenie .su, 20 lat temu przypisane ZSRR – mówi Katarzyna Gruszecka-Kara, kierownik działu domen i hostingu marki 2BE.PL – Rok po utworzeniu rejestru domeny Związek Radziecki rozpadł się. Pomimo tego do dziś w sieci funkcjonuje wiele stron z końcówką .su. Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN), chciała zamknąć rejestr, jednak sentyment do Związku Radzieckiego okazał się zbyt silny. Protesty rosyjskich internautów spowodowały, że końcówkę pozostawiono. W tej chwili liczba zarejestrowanych adresów z rozszerzeniem .su wynosi ponad 93 tysiące”.

Problem z mieszkańcami mają również wyspy Heard i McDonalda. W przeciwieństwie do ZSRR czy Jugosławii, wyspy istnieją i mają się całkiem dobrze. Wchodzą w skład australijskiego terytorium zależnego i mają własną domenę narodową - .hm. Problem polega na tym, że jedynymi mieszkańcami wysp są foki i ptaki. Pierwsze udane lądowanie na głównej wyspie nastąpiło dopiero w 1971 czyli dwa lata po lądowaniu człowieka na Księżycu.

Autor: Maciek Kurek

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: