eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestorów

Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestorów

2010-11-09 10:38

Przeczytaj także: Rosną nakłady inwestycyjne w SSE


fot. mat. prasowe

Problemy związane z działalnością w SSE

Problemy związane z działalnością w SSE

Ważność poszczególnych problemów dla przedstawicieli kierownictw stref przedstawiała się w większości przypadków podobnie jak dla ogółu. Zazwyczaj dominującym problemem były przeszkody prawne lub dodatkowe koszty. Jedynie w dwóch strefach częściej wskazywane okazały się inne trudności. W strefie krakowskiej inwestorzy jako problem związany z funkcjonowaniem w SSE najczęściej wskazywali słabo rozwiniętą infrastrukturę (56%), oraz w strefie suwalskiej, gdzie respondenci najczęściej zwracali uwagę na niedobory kadr.

„Wiele firm dostrzega trudności związane z ustaleniem kwoty przysługującego zwolnienia podatkowego z tytułu działalności w strefie. Dla 60% podmiotów prowadzących działalność na terenie SSE problemem jest interpretacja przepisów podatkowych dotyczących zwolnień”, zaznacza Paweł Barański, Dyrektor w Departamencie doradztwa podatkowego KPMG – „Drugim istotnym problemem, na który wskazało 59% inwestorów, jest konieczność rozdzielenia kosztów i przychodów opodatkowanych oraz przychodów zwolnionych z opodatkowania.”

Niepełne wykorzystanie przez firmy dostępnych form wsparcia

Jedną z konsekwencji trudności z interpretacją przepisów jest niepełne wykorzystanie dostępnej pomocy publicznej przez inwestorów. Spośród badanych firm, 28% spodziewa się wykorzystać mniej niż 50% dostępnego zwolnienia podatkowego w całym okresie prowadzenia działalności w strefie. Z drugiej strony, 36% inwestorów ocenia, że skorzysta z 90-100% przysługującego im zwolnienia.

fot. mat. prasowe

Problemy związane ze zwolnieniami podatkowymi z tytułu działalności w strefie

Problemy związane ze zwolnieniami podatkowymi z tytułu działalności w strefie

Zwolnienie z podatku dochodowego nie jest jedyną formą pomocy publicznej, z której korzystają inwestorzy działający w SSE. Wykorzystanie innych form wsparcia deklaruje 42% badanych firm. Niemal wszyscy respondenci z tej grupy (98%) wykorzystali dotacje na inwestycje. Znacznie mniejszy odsetek uzyskało zwolnienie z podatku od nieruchomości (25%), dotacje na szkolenie personelu (15%) lub dotacje na prace badawczo-rozwojowe (9%).

Informacje o badaniu
Raport "Specjalne strefy ekonomiczne. Edycja 2010" jest piątym już badaniem SSE przeprowadzonym przez firmę doradczą KPMG. Zbieranie danych pierwotnych odbyło się w okresie lipiec-sierpień 2010 roku i składało się z dwóch etapów realizowanych równolegle. W pierwszym etapie eksperci KPMG zebrali za pomocą kwestionariusza ankietowego informacje od zarządów SSE. Drugi etap przeprowadziła firma badawcza Norstat, która na zlecenie KPMG przebadała inwestorów metodą wywiadów telefonicznych CATI (Computer Assisted Telephone Interview). W badaniu tym wzięło udział 214 inwestorów prowadzących działalność gospodarczą na terenie SSE. Oznacza to przyrost o ponad 25% w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania. W założeniach doboru próby uwzględniono zróżnicowanie stref tak, aby wyniki były reprezentatywne dla całej populacji przedsiębiorstw oraz każdej z 14 SSE.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: