eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestorów

Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestorów

2010-11-09 10:38

Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestorów

Zezwolenia na działalność na terenie SSE © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Tegoroczne wyniki SSE będą lepsze niż w roku 2009. Zgodnie z prognozami zarządzających strefami, w 2010 roku wzrośnie zarówno liczba wydanych zezwoleń, jak i miejsc pracy. Przewiduje się, że wydanych zostanie 166 nowych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie stref. Oznacza to wzrost liczby nowych inwestycji o 27% w porównaniu z 2009 rokiem - podaje najnowszy raport Firmy Doradczej KPMG "Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce. Edycja 2010".

Przeczytaj także: Rosną nakłady inwestycyjne w SSE

Wzrost liczby zezwoleń i nowe miejsca pracy w 2010 roku

fot. mat. prasowe

Zezwolenia na działalność na terenie SSE

Zezwolenia na działalność na terenie SSE

Raport wskazuje, że najwięcej zezwoleń przewidują wydać strefy: łódzka i wałbrzyska (po 22). Wraz z nowymi inwestycjami w SSE, powinno wzrosnąć zatrudnienie. Prognozuje się, że w 2010 roku łączna liczba miejsc pracy w strefach wzrośnie o 8% i przekroczy tym samym poziom z 2008 roku, sprzed światowego kryzysu gospodarczego. Największy przyrost zatrudnienia powinien nastąpić w strefach legnickiej i tarnobrzeskiej (po 14%). W ujęciu absolutnym w dalszym ciągu największą liczbą miejsc pracy będą mogły pochwalić się strefy katowicka (44 tys. miejsc pracy) oraz wałbrzyska (ponad 30 tys. miejsc pracy).

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie w strefach

Zatrudnienie w strefach

„Rok 2009 okazał się wyjątkowo trudny dla specjalnych stref ekonomicznych. W wyniku spowolnienia gospodarczego, po raz pierwszy w historii odnotowano spadek liczby zatrudnionych w SSE. W całym 2009 roku wydano jedynie 131 zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie stref – o ponad 1/3 mniej niż rok wcześniej – a wielkość nakładów inwestycyjnych spadła o 7%. Wraz z postępującym ożywieniem gospodarki, powraca jednak zainteresowanie firm inwestycjami w specjalnych strefach ekonomicznych”, komentuje Paweł Barański, Dyrektor w Departamencie doradztwa podatkowego KPMG.

Problem z nakładami inwestycyjnymi

Mimo poprawy koniunktury oraz nastrojów panujących wśród inwestorów, w skali całego 2010 roku pogłębi się spadkowy trend w obszarze nakładów inwestycyjnych w SSE. Z raportu wynika, że w pierwszym półroczu 2010 roku nakłady inwestycyjne były mniejsze o 21% niż w analogicznym okresie 2009 roku. W 2010 roku osiem stref przewiduje dalszy spadek wielkości nakładów inwestycyjnych. Największy prognozowany jest w strefie tarnobrzeskiej, gdzie zdaniem TSSE ma on osiągnąć nawet 85%. Z drugiej strony Słupska SSE przewiduje odbicie po kryzysie i wzrost wielkości nakładów inwestycyjnych nawet o 2183%! Zarządzający strefami przewidują, że w skali całego roku spadek nakładów poniesionych przez inwestorów może sięgnąć nawet 31%.

„SSE bardzo elastycznie zachowały się wobec spowolnienia gospodarczego. Choć zakładano, ze rok 2010 będzie jeszcze gorszy niż poprzedni, rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Zarządzający SSE skupili swoją uwagę na inwestorach o nieco innym niż dotychczas profilu. Nastawiono się przede wszystkim na przyciągnięcie małych i średnich przedsiębiorstw o przewadze kapitału polskiego. Dzięki temu, pomimo spadku nakładów inwestycyjnych, wzrosła liczba wydanych zezwoleń oraz liczba zatrudnionych”, ocenia Paweł Barański, Dyrektor w Departamencie doradztwa podatkowego KPMG.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: