eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości X 2010

Wtórny rynek nieruchomości X 2010

2010-11-08 00:12

Wtórny rynek nieruchomości X 2010

Średnie ceny m2 mieszkań na rynku wtórnym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ostatnim czasie średnie ceny ofertowe rosły z miesiąca na miesiąc. W lipcu średnio o 0,3% we wszystkich 15 analizowanych miastach, w sierpniu o 0,4%, a we wrześniu nawet o 0,9%. Październik nie przyniósł kontynuacji tego trendu. W 11 na 15 miast w październiku średnie ceny ofertowe są niższe niż we wrześniu. Największy spadek, rzędu 3,1% w ciągu miesiąca nastąpił w Katowicach; o ponad 2% spadły ceny w Olsztynie i Toruniu - podaje najnowszy raport Szybko.pl i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości w III kw. 2010

fot. mat. prasowe

Średnie ceny m2 mieszkań na rynku wtórnym

Średnie ceny m2 mieszkań na rynku wtórnym

Z analizy rynku wynika również, że październikowe obniżki w największych polskich aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia i Sopot) mają mniejszą skalę niż w pozostałych analizowanych miastach wojewódzkich. W Poznaniu i Wrocławiu ceny ofertowe nie spadły, w Krakowie, Warszawie i Gdańsku obniżki są mniejsze niż 1%.

W większości analizowanych w raporcie lokalizacji średnie ceny ofertowe są wyższe niż w październiku 2009. Wyjątkami są Olsztyn, gdzie cena metra kwadratowego jest niższa o 3,1% niż przed rokiem; Opole z ceną niższą o 2,2% oraz Szczecin, gdzie sprzedający obniżyli swoje oczekiwania w porównaniu z październikiem 2009 o niemal 100 złotych (2%).

Czy i jak sprzedający dostosowują się do obecnych realiów rynku nieruchomości?

fot. mat. prasowe

Procentowa zmiana ceny m2 mieszkania na rynku wtórnym

Procentowa zmiana ceny m2 mieszkania na rynku wtórnym

W ramach statystyk Szybko.pl, monitorowane są zmiany cen ofertowych dokonywane przez sprzedających. W porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, obecnie już na etapie oferty, ceny obniżane są zdecydowanie częściej i w większym stopniu. W 2009 ceny były obniżane w co dwudziestym ogłoszeniu (5%). Analiza ostatnich 3 miesięcy (sierpień, wrzesień, październik) wskazuje, że aż 14% sprzedających zmniejszyło cenę pierwotną

Skala upustów cenowych jest również zdecydowanie większa. Obecnie ceny ofertowe, jeszcze w procesie promowania nieruchomości w Internecie, są obniżane średnio o 5,6% (średnia dla 12 miast), podczas gdy 12 miesięcy temu średnia skala upustów wynosiła 4,9%.

fot. mat. prasowe

Procentowa zmiana ceny m2 mieszkania na rynku wtórnym

Procentowa zmiana ceny m2 mieszkania na rynku wtórnym

W ciągu ostatnich 3 miesięcy ceny pierwotne zostały obniżone o ponad 10% w 16% modyfikowanych ofert, podczas gdy rok temu w takim stopniu obniżono ceny tylko 10% ogłoszeń. W przypadku 32% ofert cena zmniejszyła się o 5 do 10%, a w 52% ogłoszeń poniżej 5%.

Zestawienie średnich, minimalnych i maksymalnych upustów wskazuje, iż w największym stopniu swoje oczekiwania muszą weryfikować osoby sprzedające nieruchomości w największych miastach: Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Maksymalne odnotowywane modyfikacje cen przekraczają 1/3 ceny początkowej. Zazwyczaj jest to efekt tego, iż sprzedający mieszkania w tych miastach, przy ustalaniu ceny, nie biorą pod uwagę wszystkich czynników wpływających na wartość nieruchomości, czyli lokalizacji w skali mikro (dzielnicy, osiedla, otoczenia), stanu technicznego budynku, mieszkania, udogodnień bądź utrudnień występujących w danej okolicy.

Zdecydowanie mniejsze obniżki odnotowujemy w Lublinie, Białymstoku czy Olsztynie. W miastach tych zarówno oczekiwania sprzedających, jak i ceny są zbliżone do możliwości kupujących.

fot. mat. prasowe

Zakres obniżek cen ofertowych dokonywanych w serwisie www.szybko.pl

Zakres obniżek cen ofertowych dokonywanych w serwisie www.szybko.pl


W 78% przeanalizowanych przypadków cena ofertowa została obniżona tylko raz. Czasami okazuje się to jednak niewystarczające aby wzbudzić zainteresowanie kupujących. W 16% przypadku oferent obniżał cenę dwukrotnie, w 4% trzykrotnie. Są jednak oferty, gdzie ostateczny upust cenowy rzędu 30% nastąpił wskutek pięcio- sześciokrotnej modyfikacji ceny.


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: