eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo w Internecie: 10 mitów

Bezpieczeństwo w Internecie: 10 mitów

2010-09-30 09:53

Czy jesteś spokojny o swoje dane, przeglądając strony internetowe? Możesz myśleć, że jesteś bezpieczny, ale z odkrywanymi co kilka sekund nowymi zainfekowanymi witrynami, bycie na bieżąco jest praktycznie niemożliwe - niezależnie od tego, jaką wiedzę posiadasz lub jak bardzo jesteś świadom zagrożeń - ostrzegają eksperci z Sophos.

Przeczytaj także: Mniej ataków hakerskich na polskie firmy. Nanocore zdetronizował Emotet

Czy praktykujesz bezpieczne przeglądanie sieci? Unikasz niebezpiecznych witryn? Ograniczasz czas online pracy? Stosujesz solidną politykę dostępu do Internetu? Korzystasz z bezpiecznej przeglądarki? Potrafisz zidentyfikować niebezpieczną witrynę, gdy się na taką natkniesz? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z powyższych pytań, powinieneś przeczytać ciąg dalszy raportu.

Prawdopodobnie masz błędne wyobrażenie na temat bezpieczeństwa w sieci, ale nie martw się - nie jesteś sam. W ciągu ostatnich kilku lat, wiele niewłaściwych informacji krążyło zarówno na temat zagrożeń jak i sposobów jak się przed nimi chronić. Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, przedstawia listę mitów bezpiecznego surfowania:

Mit nr 1: Internet jest bezpieczny, ponieważ mój komputer nigdy nie został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że na twoim pececie znajduje się niebezpieczny kod. Wiele sieciowych ataków malware jest zaprojektowanych tak, by ukraść dane osobiste, hasła lub wykorzystać twoją maszynę do rozsyłania spamu.

Mit nr 2: Użytkownicy nie marnują czasu na nieodpowiednich stronach internetowych

Bez żadnego narzędzia do filtrowania sieci, nie masz pojęcia, jak użytkownicy wykorzystują dostęp do Internetu. Faktem jest, że ponad 40% połączeń sieciowych w pracy odbywa się w niewłaściwym celu - średnio od 1 do 2 godzin dziennie na użytkownika.

Mit nr 3: Kontroluję korzystanie z Internetu i użytkownicy nie mogą obejść mojej polityki bezpieczeństwa

Korzystanie z anonimowego proxy ułatwia pracownikom omijanie filtrowania sieci i pozwala odwiedzić jakąkolwiek witrynę. Anonimowe proxy są łatwo dostępne i często używane, nawet przez dzieci w szkołach.

Mit nr 4: Tylko strony o tematyce pornograficznej i hazardowej są niebezpieczne

Zhakowane zaufane witryny stanowią ponad 83% stron udostępniających malware. Większość zainfekowanych stron to te, które odwiedzamy codziennie i ufamy ich zawartości.

Mit nr 5: Tylko naiwni użytkownicy dają się zainfekować złośliwym oprogramowaniem i wirusami

Malware z zainfekowanych stron pobiera się automatycznie, bez interwencji użytkownika, wystarczy odwiedzić niebezpieczną witrynę. Dlatego nie ma znaczenia, jaką wiedzę na temat komputerów posiadasz - gdy natkniesz się na taką stronę, jesteś w niebezpieczeństwie.

Mit nr 6: Możesz zainfekować komputer tylko poprzez pobieranie plików

Większość infekcji złośliwym oprogramowaniem następuje w wyniku wejścia na stronę, w której kodzie hakerzy umieścili niebezpieczny kod.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: