eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Centrum Badań Przedklinicznych przy UM w Warszawie

Centrum Badań Przedklinicznych przy UM w Warszawie

2010-09-28 08:25

Centrum Badań Przedklinicznych przy UM w Warszawie

CBP - wizualizacja © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Powstający w warszawskim kampusie Banacha, od strony ulicy Żwirki i Wigury, budynek Centrum Badań Przedklinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to nowoczesne laboratorium środowiskowe, gdzie prowadzone będą badania nad najczęściej występującymi chorobami cywilizacyjnymi. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii. 23 września 2010 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę CBP.

Przeczytaj także: Trwa budowa Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

fot. mat. prasowe

CBP - wizualizacja

CBP - wizualizacja

W budynku pracować będzie ok. 260 pracowników naukowych. Będą mieściły się w nim jednostki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: Zakład Fizjologii i Patofizjologii Człowieka, Katedra i Zakład Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej, Katedra i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, Katedra i Zakład Patologii Ogólnej i Doświadczalnej, Katedra i Zakład Biochemii i Chemii Klinicznej, Zakład Farmakodynamiki, Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej, Centrum Biostruktury oraz zwierzętarnia.

Opis obiektu

fot. mat. prasowe

CBP - wizualizacja

CBP - wizualizacja

Unikalne przeznaczenie budynku, jakim jest prowadzenie badań przedklinicznych, jest odzwierciedlone w bryle i detalu architektonicznym inwestycji. Autorzy projektu podkreślają że „zaprojektowali budynek dający nie tylko dogodne warunki prowadzenia badań naukowych w sterylnym otoczeniu, ale jednocześnie powstało miejsce odpoczynku, skupienia i refleksji podczas krótkich chwil przerwy w pracach badawczych”.

Bryłę CBP tworzą dwa czterokondygnacyjne budynki połączone ze sobą szklanym łącznikiem stanowiącym jednocześnie strefę wejściową. Elewacja w tej części budynku nawiązuje swoim kształtem do górskiego źródła wypływającego spomiędzy dwóch skał. Przy wejściu zaprojektowano płytkie zagłębienie w posadzce zbierające wodę deszczową, tworzące małe „oczko wodne”. Jak podkreślają architekci: „motyw górskiego źródła” odwołuje się do twórczej pracy naukowców, która będzie źródłem późniejszych odkryć naukowych i lekarstw”.

fot. mat. prasowe

CBP - wizualizacja

CBP - wizualizacja

Pozostałe elewacje utrzymane są w czystych odcieniach bieli poprzecinanych pionowymi pasami okien ułożonych w pozornym nieładzie. Takie rozwiązanie tworzy na fasadzie budynku graficzne odzwierciedlenie kodu DNA. Elewacje te będą wykonane z wytłoczonej blachy w kolorze białym - ścian i grafitowym – pasy nad- i podokienne. Kolorystyka ta oraz użyty materiał nawiązuje do wykończenia elewacji budynku Farmacji WUM, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie nowego gmachu. Każda kondygnacja budynku odcięta jest na wysokości stropu poziomymi pasami w kolorze zielonym. To z kolei odwołanie do zieleni gmachu Rektoratu oraz nowo budowanej biblioteki uczelni.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: