eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Energetyka jądrowa w Polsce potrzebna

Energetyka jądrowa w Polsce potrzebna

2010-09-15 12:31

Przeczytaj także: Energetyka jądrowa nie wyhamuje


„Technologie atomowe nie starzeją się szybko – każdy blok będzie funkcjonował około 60 lat. Decyzja o wyborze technologii będzie miała konsekwencje bez mała na dziesięciolecia”, wyjaśnia Tomasz Teluk. „Zarówno koszty, jak i uwarunkowania technologiczne i gospodarcze przemawiają za inwestycjami w technologie jądrowe. Jak wykazują obliczenia, energia jądrowa jest trzykrotnie tańsza od energii wiatrowej, gwarantuje większą niezawodność i ciągłość dostaw. Porównując koszty kapitałowe, eksploatacyjne, paliwa i koszty emisji dwutlenku węgla, energia jądrowa stanowi najtańszą energię dostępną na rynku wśród możliwych metod wytwarzania energii dla potrzeb przemysłowych w długim okresie”, dodaje.

Decyzja o wyborze partnera powinna opierać się na rachunku strat i zysków, w perspektywie długoterminowej. Wybór partnera powinien wzmacniać konkurencyjność polskiego rynku energii – uważają eksperci IG.

Koszty produkcji energii

Jak zauważają autorzy raportu, inwestycja w energię jądrową powinna zawierać kalkulację opłacalności w ten rodzaj pozyskiwania energii w porównaniu do metod konwencjonalnych – spalania paliw kopalnych oraz odnawialnych źródeł energii, takich jak energia solarna czy wiatrowa.

Porównując koszty kapitałowe, eksploatacyjne, paliwa i koszty emisji dwutlenku węgla (zakładając, że koszt uprawnień do emisji 1 tony CO2 to koszt ok. 20 euro), energia jądrowa stanowi najtańszą energię dostępną na rynku wśród możliwych metod wytwarzania energii dla potrzeb przemysłowych w długim okresie.

fot. mat. prasowe

Koszt wytworzenia energii elektrycznej w USA

Koszt wytworzenia energii elektrycznej w USA

Niezależność produkcji energii jądrowej od wahań cen na rynkach bardzo dobrze obrazują dane z rynku amerykańskiego. Ceny energii uzyskiwanej z uranu są praktycznie niezmienne. Warto także zauważyć podobną tendencję na rynku węgla. Ma to związek z udziałem kapitału prywatnego w przemyśle węglowym oraz nieuczestniczeniem Stanów Zjednoczonych w programach redukcji emisji dwutlenku węgla, dyskryminujących technologie węglowe.

Warto także porównać efektywność inwestycji w odnawialne źródła energii oraz w technologie jądrowe. Dla wybudowania bloku elektrowni jądrowej o mocy 1000 Mwe konieczne jest zużycie 60 tys. ton stali i 370 tys. ton betonu. Dla porównania farma wiatrowa o porównywalnej mocy wymagałaby zużycia 172 tys. ton stali i 400 tys. ton betonu.

Długoterminowe aspekty ekonomiczne

W przypadku technologii jądrowych należy wspomnieć o kosztach paliwa jądrowego oraz o kosztach zewnętrznych, związanych z utylizacją odpadów.

fot. mat. prasowe

Wzbogacanie uranu

Wzbogacanie uranu

Biorąc pod uwagę ceny ze stycznia 2010, cena rudy uranu kształtowała się na poziomie 1028 dolarów za kilogram. W wyniku procesów wzbogacania i fabrykacji paliwa, koszt uzyskania kilograma paliwa to ok. 2555 dolarów. Ta sama porcja wzbogaconego uranu wytwarza 20 tys. razy więcej energii od węgla.

Ponadto, nowoczesne technologie jądrowe pozwalają na stopniowe zwiększanie efektywności wytwarzania energii. Z raportu wynika, iż w przypadku Hiszpanii, w latach 1995-2001, koszty spadły o blisko 30 proc.

W przypadku kosztów zewnętrznych szacuje się, że koszty technologii jądrowych stanowią 1/10 kosztów technologii węglowych. Mowa o kosztach rzeczywistych, nie uwzględniających czysto hipotetycznych kosztów zmian klimatu. Kosztami hipotetycznymi nie zajmuje się żadne wiarygodne opracowanie dotyczące tematu.

Zyski konsumentów

Konsumenci będą największymi beneficjantami inwestycji w nowoczesne technologie jądrowe. Do niewątpliwych zysków konsumentów będą należały: stabilizacja cen energii, bezpieczeństwo rynku opartego na konkurencji oraz gwarancja długoterminowego rozwoju gospodarczego kraju. Innymi słowy, istnieje szansa, że konsumenci będą płacili niższe rachunki, będą mieli pracę, a ich rodziny zapewniony byt.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: