eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Typ i struktura organizacji a potencjał spółki

Typ i struktura organizacji a potencjał spółki

2010-08-23 13:06

Przeczytaj także: Elementy zarządzania strategicznego


Powyższe typy organizacji mimo swojej różnorodności i braku uniwersalności posiadają jednak wiele cech, których adaptację warto rozważyć, projektując schemat nowo powstającej organizacji. Pamiętać bowiem należy że możliwe, a nawet wskazane jest stosowanie różnorodnych elementów typów organizacji i struktur dla budowy schematu optymalnie dostosowanego do danego zakresu działalności i specyfiki otoczenia konkurencyjnego w jakim działa konkretny podmiot. Tak więc przedsiębiorca ma dużą swobodę w adaptacji poszczególnych podejść do swoich potrzeb, jak również może stosować odmienne struktury na różnych szczeblach lub w poszczególnych dywizjach organizacji.

Wskazane jest zastosowanie elementów organizacji uczącej się i organizacji inteligentnej do ciągłej budowy kapitału intelektualnego i organizacyjnego oraz przekładania tego kapitału na wartościowe usługi i satysfakcję Klientów podmiotu. Również wykorzystanie potencjału elementów organizacji wirtualnej i mechanizmów sieciowych może bardzo pozytywnie wpłynąć na potencjał podmiotu do wzrostu i jego tempa adaptacji do zmieniającego się otoczenia oraz szybkiego odpowiadania na zapotrzebowanie zgłaszane przez Klientów.

Elementy organizacji kwantowej mogą z kolei zapobiec zamykaniu się podmiotu i jego zespołu w sztywnych ramach wyznaczonych przez panujące stereotypy i dominujące podejścia, gdyż ten typ organizacji sprzyja różnorodności i jest odpowiedzią na wysoki stan niepewności w otoczeniu zewnętrznym, a co za tym idzie, sprzyja innowacjom i ich wdrażaniu do przyjętego modelu biznesowego. Organizacja szczupła i proces odchudzania struktur, który został przejęty z działów produkcyjnych i modeli racjonalizacji kosztów tam stosowanych, przyczynia się natomiast wydatnie do wzrostu sprawności organizacji i przyspieszania mechanizmów decyzyjnych. Ponadto w tym typie organizacji mamy jasno sprecyzowane centra decyzyjne i odpowiedzialności, co jest szczególnie istotne dla otoczenia wewnętrznego organizacji.

Współczesne typy organizacji i ich struktury muszą odpowiadać na zapotrzebowania jakie rodzi zmiana otoczenia konkurencyjnego. Struktury te muszą skracać czas dostarczenia Klientowi produktu lub usługi (w czym pomagają między innymi struktury projektowe i inżynieria równoległa). Skracać czas identyfikacji zapotrzebowania zgłaszanego przez Klienta, co widzimy na przykładzie wirtualnych struktur organizacji. Zwiększać swoją sprawność działania, jak w przypadku organizacji szczupłych czy być otwartym na innowacje i różnorodność jak organizacje kwantowe.

Obecnie też spółki muszą budować nie tylko kapitał finansowy ale także kapitał intelektualny i organizacyjny, który w dużej mierze stanowi o ich pozycji konkurencyjnej. Można pokusić się o stwierdzenie, że wyzwania te nie mogą być obecnie optymalnie zrealizowane przy zastosowaniu tradycyjnych typów organizacji i ich struktur. Konieczne staje się budowanie nowych typów organizacji i struktur oraz adaptacja ich elementów do tradycyjnie prowadzonych biznesów.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: