eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości VI 2010

Wtórny rynek nieruchomości VI 2010

2010-07-09 11:21

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości V 2010


Warto zauważyć, iż w Warszawie w ciągu ostatniego kwartału zwiększyła się liczba ofert dostępnych w cenie od 6 do 7 tys. – z 8 do 13,5 punktów procentowych. Jednak w tym samym czasie pojawiło się więcej ofert w cenie powyżej 10 tys. złotych za metr, w I kwartale stanowiły 13% ofert, zaś obecnie 19% i między innymi ta zmiana struktury podaży spowodowała wzrost średniej ceny w ciągu ostatnich 3 miesięcy. W Krakowie nastąpiło podobne zjawisko. W I kwartale 2010 niemal 50% mieszkań można było kupić za 7 do 8 tys., obecnie stanowią one 26% całości podaży. Przybyło natomiast ofert w cenie powyżej 8 tys. stanowią one ponad 27% wszystkich ogłoszeń, podczas gdy w I kwartale było to 8,3%. We Wrocławiu również pojawiło się więcej ofert w najwyższych cenach. W II kwartale 7,5% ogłoszeń wystawiona była w cenie powyżej 8 tys. za metr, natomiast 3 miesiące temu było to 1,3%.
W Poznaniu i Gdańsku struktura cenowa ofert nie uległa większym zmianom w ciągu ostatniego kwartału.

ŁÓDŹ, LUBLIN, SZCZECIN, TORUŃ, OLSZTYN, OPOLE, BIAŁYSTOK, KATOWICE
Z analizy Szybko.pl i Expandera wynika, że wszędzie poza Olsztynem średnie ceny w ciągu ostatniego miesiąca wzrosły. Średnia zmiana dla wszystkich ośmiu miast wynosi +0,5%. Najwyższy wzrost rzędu 2,2% miał miejsce w Katowicach. W Toruniu ceny ofertowe są o 1% wyższe, w Łodzi, Lublinie i Szczecinie o 0,6% a w Opolu i Białymstoku niemal nie uległy zmianom. Średnie ceny w Olsztynie spadły nie tylko w ostatnim miesiącu (o 1,7%), ale także zanotowaliśmy tu jedyny spadek cen w skali roku o 4,1%.

Struktura cenowa podaży
Mimo że w analizowanej grupie 8 miast średnia cena kształtuje się na poziomie 4 600 złotych to, podobnie jak w najdroższych polskich lokalizacjach, trudno znaleźć oferty w cenie poniżej 3 tys. złotych za metr. Z raportu Szybko.pl i Expandera wynika, że jest to możliwe w Lublinie, Szczecinie, Toruniu, Białymstoku i Katowicach, choć jest to bardzo niewielki odsetek ogłoszeń. Wszędzie poza Katowicami najłatwiej jest kupić mieszkanie w cenie między 4 a 5 tys. złotych za metr kwadratowy. Oferty takie stanowią od 48% wszystkich ogłoszeń w Toruniu do ponad 77% w Opolu. W przypadku Katowic liczniejszy jest niższy przedział cenowy, między 3 a 4 tys. złotych za metr kwadratowy.
Struktura cenowa podaży nie zmieniła się zasadniczo w stosunku do I kwartału 2010. Pojawiło się jednak więcej ofert w najniższym przedziale cenowym. Trzy miesiące temu nie było ich wcale w Białymstoku czy Lublinie, a dziś stanowią odpowiednio 1,1% i 5,3% podaży. W przypadku Lublina warto zauważyć spadek liczby ofert w cenie od 5 do 6 tys. o niemal 24 punkty procentowe na rzecz ofert tańszych, między 3 a 5 tys. za metr.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: