eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Jakość wyrobów z mięsa czerwonego w IV kw. 2009

Jakość wyrobów z mięsa czerwonego w IV kw. 2009

2010-06-30 10:53

Przeczytaj także: Jakość wyrobów z mięsa czerwonego w IV kw. 2011


Znakowanie

Nieprawidłowe znakowanie stwierdzono w przypadku 91 partii przetworów z mięsa czerwonego (tj. ok. 37,4% skontrolowanych partii) o łącznej masie 29,6 t (tj. ok. 53,2% masy skontrolowanych partii). Większość poddanych kontroli partii wędlin wykazała jednocześnie nieprawidłowości w zakresie kilku wymagań dotyczących oznakowania.

Do najczęściej stwierdzonych nieprawidłowości należało:
  • nieprawidłowo podany wykaz składników, tj. brak w wykazie składników wszystkich surowców użytych do produkcji (w tym substancji alergennych i dozwolonych substancji dodatkowych), podanie większej, niż wynikającej z receptury, ilości procentowej mięsa w wyrobie gotowym - nieprawidłowości te zostały uznane za zafałszowania,
  • nieprecyzyjne oznaczenie nazwy wyrobu gotowego, np. brak rodzaju procesów technologicznych stosowanych w systemie produkcji, brak rodzaju wędliny,
  • podanie informacji wprowadzających konsumenta w błąd co do rodzaju produktu, np. stosowanie dwóch różnych nazw w oznakowaniu tej samej wędliny – ta nieprawidłowość została uznana za zafałszowanie.

Deklaracje producenta

W trakcie przedmiotowej kontroli inspektorzy JHARS sprawdzili wartość deklarowanych parametrów, w oparciu o które prowadzona jest produkcja, określonych w normach zakładowych. Jako punkt odniesienia zastosowano wartości określone w Polskiej Normie PN-A-82007:1996 Przetwory mięsne. Wędliny.

Wyniki przeprowadzonej kontroli dowodzą, iż rozpiętość deklarowanych parametrów przy produkcji asortymentu oferowanego do sprzedaży, pod tą samą nazwą handlową lub należącego do tej samej grupy wędlin, jest szeroka.

Dla kiełbas suszonych producenci deklarują zawartość wody od 30,0% do 75,0%, podczas gdy Polska Norma dopuszcza dla tej grupy technologicznej wędlin zawartość wody na poziomie nie więcej niż 55,0% dla kiełbas suszonych średnio rozdrobnionych oraz 59,0% dla kiełbas suszonych grubo rozdrobnionych. Zawartość wody w kiełbasach podsuszanych, wg Polskiej Normy powinna być na maksymalnym poziomie 63,0%, natomiast wg norm zakładowych, jakie deklarują producenci, zawartość wody jest na poziomie od 55,0% do 79,0%.

Pozytywnie można ocenić podwyższenie minimalnej, deklarowanej przez producentów, zawartości białka w kiełbasach suszonych (tj. nie mniej niż 25,0%) i podsuszanych (tj. nie mniej niż 18%) oraz w konserwach sterylizowanych (tj. nie mniej niż 17,0%) w porównaniu do wartości tego parametru w Polskiej Normie, tj. dla kiełbas suszonych średnio rozdrobnionych nie mniej niż 17,0% i 18,0% dla kiełbas suszonych grubo rozdrobnionych, a dla kiełbas podsuszanych nie mniej niż 15% i dla konserw sterylizowanych nie mniej niż 13,0%.

W przypadku zawartości tłuszczu można zauważyć dużą rozpiętość wartości deklarowanego parametru tj. dla kiełbas suszonych producenci deklarują zawartość tłuszczu na poziomie nie więcej niż 15% lub nie więcej niż 48,0% natomiast dla kiełbas podsuszanych nie więcej niż 18% lub nie więcej niż 50,0%. Polska Norma dopuszcza zawartość tłuszczu na poziomie nie więcej niż 30,0%, 45,0% i 40,0%, odpowiednio dla kiełbas suszonych grubo rozdrobnionych, średnio rozdrobnionych i kiełbas podsuszanych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: