eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Internet dla dzieci ale pod nadzorem

Internet dla dzieci ale pod nadzorem

2010-06-25 10:34

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo dzieci w Internecie


Co jeśli Twoje dziecko jest społecznie nieodpowiedzialne?

Dzieci szybko się uczą. Chcemy, aby uczyły się tylko dobrych rzeczy.

W dużej mierze dzięki Hollywood, dzieci uważają hackowanie za fajne, co wpływa na ich plany na przyszłość. Prawdopodobnie to było motywacją pewnego japońskiego nastolatka, który włamał się do gry sieciowej i ukradł 360 000 wirtualnych dolarów. Innym przykładem jest 9-letni uczeń z Virginii, który złamał zdalny system edukacyjny w Blackboard Learning System.

Faktem jest, że uważanie hackowania za fajne jest niebezpieczne. Dzieci muszą zrozumieć, że hakerzy nie różnią się od zwykłych przestępców, z tym, że popełniają swoje przestępstwa w Internecie.

Niestety, dzieci często czują, że mogą zachowywać się bezkarnie podczas surfowania w Internecie. To może być powodem ich częstych prób sprzedaży nieistniejących dóbr na aukcjach w celu zdobycia nielegalnych pieniędzy. Czasami posuwają się za daleko: na przykład 10 letnia brytyjska dziewczynka usiłowała sprzedać swoją babcię, określając ją jako "Denerwującą, ale raczej miłą starszą panią". Otrzymała wiele odpowiedzi, nic dziwnego jednak, że transakcja nie została wykonana.

Właściwie problem złego zachowania dzieci w Internecie leży w odpowiedzialności rodziców. Żadne rozwiązanie antywirusowe nie zniechęci dziecku bycia hakerem lub sprzedania babci, jeśli dziecku brakuje podstawowej świadomości dobra i zła.

Wnioski

Czy powinniśmy więc pozwolić dzieciom przeglądać Internet? Bez względu na to co uważamy, odpowiedzią musi być TAK, ponieważ dzieci potrzebują wiedzy, jak komunikować się w wirtualnym świecie tak samo, jak w "realu".

Lepszym pytaniem jest "Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na przeglądanie Internetu bez nadzoru?" Przeciętnym wiekiem, w którym dziecko czyni pierwsze kroki w Sieci jest pięć i sześć lat. W dużych miastach, mogą to być nawet młodsze dzieci. Internet jest jednak z zasady światem dorosłych i tak jak w świecie rzeczywistym, istnieją rzeczy, których dzieci nie rozumieją, a które są dla nich niebezpieczne.

Kto powinien jako pierwszy wesprzeć i pomóc dzieciom doświadczyć Internetu? Oczywiście ich rodzice! Nie należy pozwalać dzieciom na samotne błąkanie się po dużym mieście, ponieważ wszyscy zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństwa które im tam grozi. Niestety Internet nie wzbudza tego samego poziomu troski. Obecnie 70% nastolatków przegląda Internet bez nadzoru. Dla dzieci pomiędzy czwartym, a siódmym rokiem życia ta liczba jest znacznie niższa, ale wciąż niepokojąca.

Najczęściej rodzice i dzieci przeglądają Internet wspólnie w wypadku, gdy dziecko uczy się surfować w Sieci. W tym kroku dorośli pomagają swoim dzieciom zaznajomić się z nowym środowiskiem. Kiedy potomek zapozna się już z nowością, wielu rodziców uważa swoje zadanie za wypełnione. Ale jest to dopiero początek - dzieci są bardzo naiwne i łatwowierne, nie potrafią właściwie ocenić sytuacji, poza tym łatwo je skrzywdzić. Wspólne surfowanie może także pomóc rozwiązać również problemy innej natury. To oczywiste, że 10 lub 12 letni chłopiec czy dziewczynka potrzebują nieco prywatności w swojej wirtualnej komunikacji z przyjaciółmi i nie będą zadowoleni, jeśli rodzice są cały czas obecni. W tym wieku dzieci wiedzą już, co jest dobre, a co złe w Sieci. W tym wypadku rodzice mogą pozwolić dzieciom samodzielnie przeglądać Internet; nie ma potrzeby, aby ojciec lub matka siedzieli obok nich, sprawdzali ich korespondencję i kontrolowali każdy krok. Obowiązkiem rodziców jest natomiast pomoc i wsparcie dzieci w trudnych sytuacjach. Młodsze dzieci będą szczęśliwe poznając sposoby przeglądania interesujących stron w towarzystwie swoich rodziców.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: