eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › GMO - wady i zalety

GMO - wady i zalety

2010-06-21 11:31

Przeczytaj także: Polacy a GMO


Bogdan Szymański z Polskiego Klubu Ekologicznego, uważa, że GMO „zaśmieca” nasze uprawy. Wystosował postulaty, całkowitego zakazu upraw i hodowli organizmów transgenicznych. Jest też za wprowadzeniem obowiązku zgłaszania się osób, powracających z krajów, w których stosuje się wyłącznie żywność zmodyfikowaną, do lekarza pierwszego kontaktu, w celu rozpoczęcia badań wpływu GMO na organizm człowieka.

Oprócz bezpośredniego zagrożenia dla organizmów żywych, naukowcy ostrzegają przed oddziaływaniem GMO na środowisko. Doc. dr hab. Katarzyna Lisowska, biolog molekularny, pracownik Działu Badawczego Instytutu Onkologii w Gliwicach mówi, że stale dochodzi do zanieczyszczeń upraw i żywności roślinami genetycznie modyfikowanymi. Wymienia przykład, gdy 8 sierpnia 2009 r. w Niemczech wykryto w przywiezionym z Kanady siemieniu lnianym domieszkę nielegalnej odmiany GMO, która została wprowadzona na rynek w 1998 r., a zniesiona w 2001 r.

– Nie ma możliwości odizolowania od siebie upraw. Pyłek i ziarna roślin transgenicznych z łatwością przemieszczają się w środowisku przenoszone przez wiatr lub zwierzęta – tłumaczy dr hab. Ewa Rembiałkowska, kierownik zakładu Żywności Ekologicznej z SGGW. Dodaje też, że uprawy GMO przyczyniają się do powstawania tzw. „super chwastów”, czyli roślin odpornych na pestycydy. W 2008 r. szacowano, że w Stanie Georgia (USA), 70-80% upraw jest zachwaszczonych szarłatem (Amaranthus) odpornym nawet na pestycyd o nazwie Roundap. Farmerzy, zamiast zmniejszyć ilość środków ochronnych, w rzeczywistości są zmuszeni do stosowania zwiększonej dawki pestycydów.

Prof. Ewa Rembiałkowska podkreśla, iż tego typu doświadczenia powinny być sygnałem dla ludzi, że należy wstrzymać się od spożywania żywności modyfikowanej, dopóki nie będzie więcej badań. – Spór naukowy powinien opierać się na wielu doświadczeniach międzypokoleniowych, których jest zdecydowanie za mało – dodaje.

Tylko głupiec nie wątpi...

Interesujące jest to, że zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy GMO uważają, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by stanowczo określić, jakie są skutki transgenicznych upraw. Upowszechnianie inżynierii genetycznej wiąże się z wyraźnym ryzykiem, a opublikowane dotąd badania przynoszą sprzeczne wyniki. Dlatego niezależnie od tego co jest nam serwowane w mediach na temat GMO wszyscy powinniśmy mieć prawo do świadomego wyboru tego, co jemy i co kupujemy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: