eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor TMT inwestuje w bezpieczeństwo informacyjne

Sektor TMT inwestuje w bezpieczeństwo informacyjne

2010-06-21 09:30

Po szeroko zakrojonych zeszłorocznych inicjatywach w zakresie redukcji kosztów podejmowanych w następstwie globalnego kryzysu gospodarczego, firmy działające w sektorze technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) ponownie zaczęły inwestować w bezpieczeństwo informacyjne - oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte. Połowa firm z sektora TMT uznaje jednak uznaje zbyt niskie budżety za najpoważniejszą przeszkodę dla ochrony informacji, ponieważ cyberprzestępczość, piractwo i oszustwa są dziś na porządku dziennym.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo IT niedostateczne

Według najnowszego raportu Deloitte zatytułowanego „Powrót do normy: Globalny przegląd bezpieczeństwa w 2010 roku”, 10 procent firm z branży TMT zwiększyło swoje budżety w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego o więcej niż 10 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy, natomiast ponad jedna trzecia (36%) zwiększyła budżety o 10 procent lub mniej. Pozostaje pytanie czy taki wzrost nakładów wystarczy, aby odzyskać pozycję utraconą w trakcie kryzysu.

„W czasach, gdy prawie połowa (46%) firm z branży TMT uważa zbyt niskie budżety za najpoważniejszą przeszkodę dla ochrony informacji, z przyjemnością obserwujemy, że w oczekiwaniu na ożywienie gospodarcze, wiele przedsiębiorstw działających w sektorze TMT na świecie zwiększa wydatki na bezpieczeństwo informacyjne”- wyjaśnia Jacques Buith, partner i specjalista ds. bezpieczeństwa w Deloitte.

„Polskie firmy telekomunikacyjne, na tle innych branż gospodarki znajdują się w czołówce jeżeli chodzi o systemowe podejście do bezpieczeństwa informacji”- mówi Jakub Bojanowski, Partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte Polska, odpowiedzialny za usługi z zakresu bezpieczeństwa informacyjnego. „W ostatnich miesiącach, w rodzimych firmach telekomunikacyjnych obserwujemy zwiększone zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa. Należy się spodziewać, że na naszym rynku nowe inicjatywy z zakresu bezpieczeństwa będą dotyczyły zarządzania tożsamością i centralizacji zarządzania dostępem do systemów. W tym obszarze, w zasadzie we wszystkich branżach gospodarki, pozostajemy w tyle za Europą Zachodnią i Ameryką Północną”- dodaje Bojanowski.

Cyberprzestępczość jest poważnym globalnym problemem oraz przeszkodą w zapewnieniu bezpieczeństwa informacyjnego

Ponad jedna trzecia badanych (37%) twierdzi, że złożoność zagrożeń jest drugą poważną barierą na drodze do skutecznego zabezpieczenia informacji. „Problem nie leży już w powstrzymywaniu pomysłowych osobników, którzy próbują włamać się do systemów informatycznych danej instytucji. Przestępcy i terroryści cybernetowi są dziś na tyle wyspecjalizowani, że wiele rządów państw wyznaczyło krajowych koordynatorów ds. cyberbezpieczeństwa”- wyjaśnia Buith. „Koordynatorzy uznają firmy z branży TMT za eksponowane cele dla cyberprzestępców, a jednocześnie, ponieważ hakerzy starają się przejmować ich technologie i sieci, za mimowolnych współsprawców cyberprzestępczości”- dodaje.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: