eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › E-faktura coraz popularniejsza

E-faktura coraz popularniejsza

2010-06-21 11:09

Itella Information, europejski lider w zakresie elektronicznych procesów fakturowania, przeprowadziła badanie w grupie konsumentów i przedsiębiorców w 16 krajach europejskich. Celem badania było poznanie procesów oraz przyzwyczajeń konsumentów związanych z obsługą faktur. Analiza dotyczyła dwóch obszarów: faktur zakupu i faktur sprzedaży.

Przeczytaj także: Invooclip upowszechni e-faktury?

Badanie daje dobry obraz zaawansowania elektronicznej obsługi faktur w różnych krajach europejskich. Wyniki badania potwierdzają założenie firmy Itella Information, że aby realizować efektywne, szybkie i płynne procesy obsługi faktur, przedsiębiorstwa muszą obsługiwać różne formaty danych, korzystając z różnych kanałów komunikacji, jednocześnie działając zgodnie z ustawodawstwem danego kraju. Równocześnie należy mieć na uwadze różne preferencje przedsiębiorców i konsumentów.

"Aby znaleźć się wśród najlepiej zorganizowanych pod względem obsługi procesu „purchase to pay” (od zakupu do zapłaty) oraz „order to cash” (od zamówienia do otrzymania płatności) firmy muszą opracować sposoby jego usprawnienia, co spowoduje mniejszą ilość błędów i ich realizację w jeszcze krótszym czasie. W końcu zawsze chodzi o to, by elastycznie i oszczędnie wykorzystywać zasoby firmy" - mówi Miikka Savolainen, Dyrektor Zarządzający Itella Information w Polsce.

Wyniki badania wyraźnie pokazują, że Europa jest na różnych etapach, jeżeli chodzi o procesy obsługi faktur. Niektóre kraje wdrożyły procesy elektronicznej obsługi faktur szybciej niż inne. Różnice widać również pomiędzy obsługą faktur zakupu i sprzedaży, a konsumenci w różnych regionach mają zupełnie różne przyzwyczajenia i oczekiwania, jeśli chodzi o sposoby otrzymywania faktur i płatności.

Co druga firma w Europie wysyła i odbiera przynajmniej jedną fakturę elektroniczną w miesiącu. Odpowiednio, ponad 40% konsumentów odbiera przynajmniej jedną fakturę elektroniczną w tym samym okresie czasu. Podsumowując, najczęściej z elektronicznej obsługi faktur korzystają kraje Skandynawskie i Bałtyckie, a najrzadziej kraje Europy Wschodniej.

Największy nacisk na obsługę faktur w pełni elektronicznych kładzie się w Finlandii i Wielkiej Brytanii. Przesyłanie faktur pocztą elektroniczną jest popularne w Estonii, jak i również w Wielkiej Brytanii. W sumie, 82% firm estońskich i aż 89% brytyjskich wysyła e-faktury, bądź faktury drogą elektroniczną, podczas gdy firmy z Czech, Słowacji, Węgier czy Rumunii oscylują wokół 20%, nie wspominając o Polsce, która pozostaje na końcu listy z odsetkiem jedynie 11%. Outsourcing druku faktur (czyli zlecanie procesu drukowania faktur na zewnątrz) dominuje w Finlandii i Szwecji, podczas gdy w krajach Europy Wschodniej, w tym Polski, zdaje się praktycznie nie występować. Proces obsługi faktur sprzedaży jest najmniej zinformatyzowany w Polsce, Czechach, Rosji i innych krajach Europy Wschodniej. Aż 92% polskich firm drukuje faktury sprzedaży wykorzystując jedynie własne zasoby, tyle samo używa procesów tradycyjnych przy ich odbiorze, podczas gdy w sposób tradycyjny faktury odbiera jedynie 23% firm fińskich czy norweskich.

Duża popularność przesyłania faktur pocztą elektroniczną jest najbardziej zaskakującym wynikiem analizy. Faktura przesyłana pocztą elektroniczną jest nie tylko rozwiązaniem stosowanym przez małe przedsiębiorstwa, ale jest również często stosowana przez firmy bez względu na ich wielkość. Posiada dwa razy więcej użytkowników niż faktury w pełni elektroniczne, które według wcześniejszej tradycyjnej definicji, są jedynymi prawdziwie elektronicznymi fakturami, zwanymi również e-fakturami. Popularność wysyłania faktur drogą mailową najbardziej widać w Austrii (27%), Wielkiej Brytanii (31%) oraz Estonii (41%). Na dzień dzisiejszy Polska z wynikiem 2% tutaj również należy do grupy najsłabiej rozwiniętej..

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: