eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Finansowanie typu private equity

Finansowanie typu private equity

2010-06-21 13:16

Przeczytaj także: 33 przejęcia z udziałem funduszy private equity w 2023 roku


WPŁYW NA DECYZJE STRATEGICZNE

Spośród inwestorów finansowych największy wpływ na decyzje strategiczne w spółce wywierają zazwyczaj fundusze private equity. Jest to związane z częstym uwzględnianiem w planach tych instytucji zamiarów konsolidacji rynku lub restrukturyzacji spółki. Ponadto działania te są uwarunkowane chęcią dbania funduszu o właściwy z jego punktu widzenia kierunek rozwoju spółki, który dałby możliwość uzyskania założonych stóp zwrotu na zainwestowanym kapitale. Ważną kwestią w tym względzie jest również możliwość realizacji ścieżki, która umożliwiała będzie wyjście z inwestycji na przewidzianych warunkach. Ścieżka ta zwykle ma również swoje usankcjonowanie w podpisanej umowie inwestycyjnej, która szczegółowo opisuje warianty wyjścia z inwestycji. Jako typowe ścieżki wyjścia z inwestycji należy tu wymienić sprzedaż podmiotu do inwestora strategicznego oraz upublicznienie spółki.

WPŁYW NA DECYZJE OPERACYJNE

W kwestii decyzji operacyjnych należy zaznaczyć, iż fundusz private equity zazwyczaj gwarantuje sobie prawo do zatwierdzania głównych decyzji operacyjnych oraz nadzorowania wykonania prognoz i wyciąganiu na tej podstawie konsekwencji wobec zarządu. Zatwierdzanie głównych decyzji operacyjnych ma zwykle formę konieczności wyrażania zgody na rozporządzanie znaczącymi składnikami majątku spółki oraz na decyzje operacyjne, z których zobowiązania lub należności dla spółki przekraczają określoną kwotę lub procent kapitałów. Ponadto inwestorzy nadzorują stopień wykonania budżetów dla głównych okresów śródrocznych oraz okresu rocznego. Ma to zwykle miejsce za sprawą wprowadzenia do organów nadzorczych przedstawicieli funduszu, których zgoda na określone działania byłaby wymagana do ich skuteczności.

WPŁYW NA STRUKTURĘ ORGANIZACYJNĄ

Fundusze private equity zazwyczaj zastrzegają sobie prawo do wprowadzania zmian kadrowych w spółce oraz wprowadzania przedstawicieli do organów nadzorczych. Sytuacja taka ma zagwarantować funduszowi, iż zarząd podmiotu będzie w stanie sprawnie współpracować z przedstawicielami funduszu oraz realizować nową strategię spółki nakierowaną na dynamiczny wzrost skali działalności oraz na konsolidację rynku.

WSPARCIE MERYTORYCZNE I WZROST STANDARDÓW BIZNESOWYCH

Bardzo istotną kwestią podczas pozyskania finansowania od funduszu private equity jest możliwy do uzyskania poziom wsparcia merytorycznego jakiego podmiot może się spodziewać ze strony inwestora udzielającego finansowania. Do głównych płaszczyzn, na jakich podmiot może się spodziewać wsparcia od inwestora finansowego należy strategia finansowa i model biznesowy spółki, rzadziej zdarza się natomiast wsparcie na poziomie działań operacyjnych. Wsparcie funduszu związane jest zarówno z realizacją założonej ścieżki rozwoju, która często odnosi sie do procesu konsolidacji rynku, jak również ustalonej ścieżki wyjścia z inwestycji przez inwestora, do której dążyć ma cała organizacja i jej udziałowcy. Pozyskanie kapitału od funduszu private equity jest ściśle powiązane ze wzrostem standardów biznesowych związanych z koniecznością raportowania na potrzeby funduszu.

Następuje również konieczność zwiększenia zakresu danych analitycznych dostępnych dla organów nadzorczych, w szczególności na potrzeby przedstawicieli funduszu. Skutkuje to zarazem powstaniem rozbudowanych danych pozwalających zarządowi ocenić i przeanalizować procesy zachodzące w spółce. Wpływa to pozytywnie na trafność podejmowanych decyzji operacyjnych i strategicznych przez zarząd. Pozytywnie na trafność przeprowadzanych analiz wpływa również doświadczenie wniesione do organizacji przez inwestorów. Mając na uwadze powyższe kwestie, wsparcie merytoryczne udzielone przez inwestorów jest w przypadku finansowania typu private equity jedną z głównych przesłanek decydujących o budowie wartości spółki.

ROZWÓJ KONTAKTÓW BIZNESOWYCH I WZROST ZAUFANIA DO PODMIOTU

Wejście do struktury akcjonariatu funduszu private equity jest procesem wywołującym znaczące skutki dla poziomu zaufania do podmiotu oraz wpływa na rozwój kontaktów biznesowych. Wzrost kapitału własnego oraz pojawienie się w strukturze akcjonariatu podmiotu budzącego zaufanie i legitymującego się ugruntowaną pozycją rynkową, znacząco wpływa na postrzeganie podmiotu przez otoczenie zewnętrzne i wewnętrzne spółki. Proces ten wpływa na polepszenie wizerunku spółki w oczach kontrahentów, co skutkuje wzrostem zaufania po stronie dostawców. Ma to swoje odzwierciedlenie zarówno w polepszeniu warunków kontraktacyjnych, jak również w możliwości nawiązania współpracy z dotychczas niedostępnymi podmiotami.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Jakub Kocjan / ATF Consulting ATF Consulting

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: