eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Finansowanie typu private equity

Finansowanie typu private equity

2010-06-21 13:16

Przeczytaj także: 33 przejęcia z udziałem funduszy private equity w 2023 roku


Z drugiej strony następuje zmiana odbioru spółki po stronie jej klientów, co zwykle owocuje zwiększeniem portfela zamówień, a także ułatwia dotarcie do nowych grup odbiorców. Istotny jest tu również rozwój kontaktów biznesowych jaki następuje za sprawą funduszu private equity. Na zwiększenie potencjału spółki pozytywnie wpływa również polepszenie relacji z dostarczycielami finansowania dłużnego, dla których znacząco spada ryzyko finansowania podmiotu. Sytuacja taka wpływa nie tylko na ilość dostępnego dla podmiotu kapitału, ale także na koszty pozyskanego kapitału. Od strony wewnętrznej organizacja pod wpływem zmian wizerunkowych oraz wzrostu dostępnych zasobów jest w stanie przyciągnąć do siebie bardziej wykwalifikowaną kadrę wyższego szczebla, co również znacząco wpływa na wyniki spółki.

Ważną rolę odgrywa również często pojawiająca się możliwość kooperacji ze spółkami portfelowymi znajdującymi się w posiadaniu funduszu udzielającego finansowania. Kooperacja ta w przypadku finansowania typu private equity odgrywa istotną rolę, która w przypadku pojawienia się możliwości konsolidacji podmiotów może znacząco wpłynąć na poziom wyceny podmiotu. Należy zatem stwierdzić, że pozyskanie kapitału od funduszy stwarza szerokie możliwości zwiększenia wartości podmiotu wynikające z czynników o charakterze jakościowym oraz z rozwoju kontaktów biznesowych.

WPŁYWY FINANSOWE I KOSZTY POZYSKANEGO FINANSOWANIA

Również i w tym przypadku jak i w pozostałych metodach polegających na pozyskiwaniu finansowania typu equity nie występuje konieczność zwrotu pozyskanego kapitału, który przybiera formę podwyższenia kapitału zakładowego. Kosztem tego kapitału dla spółki jest koszt kapitału własnego, którego wartość wynika z poziomu utraconych korzyści związanych z możliwością alternatywnego zainwestowania kapitału. Koszt ten na potrzeby metodologii wycen dochodowych obliczany jest na podstawie modelu CAMP. Ma tutaj zwykle miejsce podwyższenie poziomu WACC wynikające ze zmiany struktury kapitału i wzrostu udziału finansowania typu equity.

Minimalizacja tego zjawiska jest zależna od siły pozytywnego oddziaływania wzrostu kapitałów na poziom kosztu długu. Wypadkowa tych oddziaływań jest zwykle niekorzystna dla poziomu WACC i zarazem poziomu wyceny spółki. W przypadku podmiotów dojrzałych istotną rolę odgrywa dywidenda, która jest związana ze specyfiką instrumentu jakim jest akcja. Dywidenda ta często jest wypłacana w przypadku podmiotów dojrzałych, częściej jednak potrzeby kapitałowe spółki wymuszają zatrzymanie zysku na poczet podniesienia kapitałów spółki. Zdarza się również, że fundusze PE udzielają finansowania o charakterze hybrydowym, w którym finansowanie typu equity jest połączone z finansowaniem dłużnym, które jednak często zawiera opcję konwertowania długu na udziały.

EFEKTYWNOŚĆ WYKORZYSTANIA POZYSKANEGO FINANSOWANIA

W rozpatrywanym przypadku efektywność wykorzystania finansowania przez podmiot jest wypadkową czynników zależnych od spółki, poziomu wsparcia i zaangażowania przedstawicieli inwestora, a także możliwości kooperacji ze spółkami portfelowymi inwestora. Najważniejszą grupą czynników są tutaj czynniki zarówno wynikające z wewnętrznej specyfiki danej spółki, w szczególności poziomu kompetencji i znajomości rynku przez kadrę zarządzającą, jak również czynniki związane z poziomem udzielanego wsparcia przez przedstawicieli inwestora. Główny ciężar spoczywa tutaj na zarządzie, który musi wykorzystać pozyskane finansowanie i wprowadzać w życie strategię wypracowaną przez właścicieli wspólnie z funduszem.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : Jakub Kocjan / ATF Consulting ATF Consulting

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: