eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedstawiciel handlowy: wymagający zawód

Przedstawiciel handlowy: wymagający zawód

2010-06-17 10:46

W ramach akcji edukacyjnej "Szybko do Pracy" serwis rekrutacyjny SzybkoPraca.pl przeprowadził badanie, z którego wynika, że 46 proc. młodych osób z wykształceniem średnim i policealnym uważa profesję przedstawiciela handlowego za prestiżową. Jest to zawód pożądany na rynku pracy. Do handlowców było adresowanych 15,7 proc. ogłoszeń pracy z I kw. 2010 roku. Jaka jest więc tajemnica kariery w zawodzie przedstawiciela handlowego?

Przeczytaj także: Handlowcy wciąż rozchwytywani

Jakie trzeba mieć kwalifikacje?

- Większość pracodawców publikujących ogłoszenia w serwisie rekrutacyjnym szybkopraca.pl wymaga od przedstawicieli handlowych odpowiedniego doświadczenia zawodowego – mówi Justyna Kostrzewska z serwisu rekrutacyjnego szybkopraca.pl. Może to być jednak stanowisko związane ze sprzedażą, nie tylko bezpośrednią, ale również przez telefon . – Każdy pracodawca spojrzy bardziej łaskawym okiem na kandydata, który wcześniej wykonywał podobne obowiązki – dodaje Kostrzewska.

Trzeba jednak pamiętać, że szansę na zatrudnienie w charakterze przedstawiciela handlowego mają też osoby bez doświadczenia. Wielu pracodawców stawia na świeżo upieczonych handlowców, których szkolą i dają im szansę na rozwój. Bardzo często początkujący sprzedawcy są tak samo skuteczni, jak ich bardziej doświadczeni koledzy.

Najważniejszy w pracy przedstawiciela handlowego jest talent do wykonywania zawodu, samodzielność w działaniu i umiejętności szybkiego rozwiązywania problemów. Dobry handlowiec musi być zaradny i przebojowy. Dodatkowym atutem jest bardzo często znajomość technik negocjacyjnych. – Kluczem do sukcesu jest łatwość w nawiązywaniu kontaktu z klientem i dobre nastawienie – podsumowuje Kostrzewska.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego w 2009 roku przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana wynagrodzenia przedstawiciela handlowego wzrasta wraz z nabywaniem przez niego doświadczenia. Osoba, która pracuje w zawodzie rok, zarabia 2350 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia wzrasta do 2950 zł brutto po przepracowaniu 2-3 lat. Najwięcej zarabia przedstawiciel handlowy, który jest w zawodzie ok. 11-15 lat.

Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona również od wielkości firmy. Mediana zarobków handlowca w firmie, gdzie pracuje od 1 do 9 osób, wynosi 2825 zł brutto. W małym przedsiębiorstwie (od 10 do 49 osób) przedstawiciel handlowy zarabia 3200 zł brutto. Natomiast w firmie, gdzie jest zatrudnionych od 50 do 249 osób, handlowiec ma szansę na pensję wysokości 3750 zł brutto miesięcznie. Największe dochody można osiągnąć pracując w dużych firmach – w zakładzie od 250 do 999 osób mediana wynagrodzenia wynosi 3800 zł brutto, a w firmach powyżej 1000 pracowników 4100 zł brutto.

Nie dziwi również fakt, że na wysokość zarobków wpływa poziom wykształcenia. W związku z tym najmniej zarabiają przedstawiciele handlowi z wykształceniem średnim – mediana ich wynagrodzenia wynosi 3300 zł brutto. Od 200 zł więcej zarabiają osoby z wykształceniem wyższym licencjackim. Jeśli handlowiec ma tytuł inżyniera lub magistra, zarabia 3960 zł brutto.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: