eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Szkodliwe oprogramowanie dla gier

Szkodliwe oprogramowanie dla gier

2010-06-14 11:20

Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy V 2010


Kradzież rzeczywista i wirtualna

Jednak w jaki sposób przestępcy atakują graczy online? Wykorzystywane są różne metody - jedną z nich jest wspomniany wcześniej phishing. Niedawno, na przykład, wielu użytkowników platformy Steam otrzymało fałszywe wiadomości z prośbą o aktualizację ich informacji osobowych. Wiadomości zawierały również odsyłacz, który należało kliknąć, aby uzyskać dostęp do własnego profilu. Podobnie jak w przypadku serwisów bankowości online i innych, dostawcy platform dla graczy nigdy nie wysyłają tego typu wiadomości pocztą elektroniczną. Dlatego mamy tu wyraźnie do czynienia ze złodziejami haseł, którzy próbują wyłudzić dane logowania użytkowników. Zamieszczony odsyłacz naturalnie nie prowadził do profilu użytkownika, ale do fałszywej strony internetowej stworzonej w celu przechwytywania informacji logowania.

Oprócz kradzieży informacji logowania “w realnym świecie” gracze padają również ofiarą “wirtualnej” kradzieży. ENISA (European Network and Information Security Agency) odnotowała niepokojący wzrost liczby oszustw w świecie wirtualnym, a około jedna trzecia graczy padła kiedyś ofiarą kradzieży własności wirtualnej. Fakt, że w 2007 roku na samej sprzedaży wirtualnych przedmiotów zarobiono około 2 miliardów amerykańskich dolarów, nie pozostawia wątpliwości, że jest to bardzo lukratywny rynek - taki, w którym hakerzy próbują przyjąć tożsamość online użytkowników, aby uzyskać dostęp do wirtualnego bogactwa.

Serwisy wymiany plików, które odwiedzają gracze, aby zaopatrzyć się w najnowsze cheaty, stanowią popularne źródło szkodliwego oprogramowania, podobnie jak luki w zabezpieczeniach serwerów gier. Ponieważ oficjalne serwery gier zwykle są dobrze utrzymane, korzystający z nich gracze są stosunkowo bezpieczni. Jednak serwery pirackie, które pozwalają graczom bezpłatnie brać udział w grach multiplayer to zupełnie inna historia.

Nowe włamania

Oszuści online są niezwykle twórczy jeżeli chodzi o łamanie nowych systemów bezpieczeństwa. Widać to na przykładzie generatora kodów TAN dla WoW. Jest to niewielki dodatkowy sprzęt, który generuje losowe kombinacje numerów, przy pomocy których gracze mogą na krótki czas zalogować się do gry. Niedawno, przy użyciu trojana cyberprzestępcom udało się ukraść konto gracza za pośrednictwem tak zwanego ataku “man-in-the-middle”. Świadczy to zarówno o aktywności jak i szybkim reagowaniu cyberprzestępców. Dlatego ważne jest, aby użytkownicy nie mieli fałszywego poczucia bezpieczeństwa z powodu obecnego spadku liczby szkodliwych programów. Za każdym razem, gdy publikowane są nowe dodatki do gier, eksperci przewidują natychmiastowy wzrost liczby ataków. Kolejnym niecierpliwie oczekiwanym wydarzeniem jest premiera Diablo III.

Zabezpiecz się

Jest kilka rzeczy, o których powinni pamiętać gracze online, aby zabezpieczyć siebie i swoje systemy. Tak jak w przypadku innych aktywności internetowych, uaktualnione oprogramowanie antywirusowe jest koniecznością dla osób, które grają w gry online, i nie powinno zostać wyłączone podczas gry. Ważne jest również to, aby pakiet oprogramowania antywirusowego automatycznie pobierał sygnatury zagrożeń.

Optymalna ochrona antywirusowa dla graczy

Jeżeli chodzi o oprogramowanie antywirusowe, gracze mają szczególne wymagania. Programy bezpieczeństwa muszą zapewnić optymalną ochronę, a przy tym nie powinny zakłócać gry ani wpływać na wydajność systemu. Kaspersky Internet Security posiada „Tryb gracza”, w którym nie są wyświetlane okienka wyskakujące przypominające o aktualizacjach i skanowaniu. W ten sposób oprogramowanie bezpieczeństwa nie zakłóca gry, ale działa w tle. Program nie wywiera wpływu na wydajność systemu, gra przebiega bez zakłóceń, a użytkownik posiada optymalną ochronę.

Uwaga na cheaty

Gracze powinni mieć się na baczności przez cały czas, nawet gdy nie grają. Cheaty mające za zadanie ułatwienie gry można rozpoznać po tym, że wiele obiecują, lepiej jednak całkiem omijać takie programy. Podobnie jak banki, dostawcy gier online nie wysyłają e-maili żądających informacji osobowych: takie wiadomości mogą pochodzić jedynie od złodziei haseł. Nie powinniśmy również ujawniać innym graczom naszych danych wykorzystywanych podczas logowania i dokonywania płatności. Aby zapewnić sobie niczym niezmąconą rozrywkę, najlepiej korzystać tylko z oficjalnych serwerów gier. Pirackie serwery obiecujące darmowe gry są kuszące, często jednak zawierają mnóstwo luk bezpieczeństwa.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: