eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Szkodliwe programy w Polsce IV 2009

Szkodliwe programy w Polsce IV 2009

2010-05-20 11:18

Szkodliwe programy w Polsce IV 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kaspersky Lab Polska, prezentuje kwietniowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. W kwietniu nie zanotowano większych zmian w Top 20 szkodliwego oprogramowania. Pojawiło się tylko siedem nowości oraz jeden powrót Packed.Win32.TDSS.z (rootkit ten nie był obecny w poprzednim zestawieniu, jednak występował w lutowym Top 20).

Przeczytaj także: Szkodliwe programy w Polsce I kw. 2010

Analiza dokonana została przez Macieja Ziarka, analityka z Kaspersky Lab Polska, w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN). Kaspersky Security Network (KSN) to technologia gromadzenia danych o zagrożeniach zaimplementowana w produktach firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.

Raport podzielony jest na dwie części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej infekowanych w kwietniu miast oraz aktywność szkodników w konkretnych województwach. Druga część raportu to Top 20 szkodliwego oprogramowania występującego na komputerach polskich użytkowników. W badaniu zawarto także różnice w stosunku do zestawienia marcowego.

fot. mat. prasowe

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast - wykres, kwiecień 2010

Wykres przedstawia dziesięć miast, w których odnotowano najwięcej zarażeń złośliwym oprogramowaniem. Odpowiadają one za nieco ponad 60% infekcji w skali kraju. Tabela poniżej pokazuje także zmiany jakie zaszły w Top 10 w ciągu ostatniego miesiąca.

fot. mat. prasowe

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast - tabela, kwiecień 2010


Z mapy całkowicie zniknął kolor zielony, a więc żadne województwo nie zeszło poniżej 1,5% infekcji. Dobrą wiadomością jest jednak brak koloru bordowego, na który zawsze zaznaczone było województwo mazowieckie. Liczba infekcji spadła tam na tyle, że mieszczą się w przedziale do 20%. Połowa województw ma barwę żółtą, a wiec liczba zarażeń jest tam na średnim poziomie.

fot. mat. prasowe

Poziom infekcji w poszczególnych województwach, kwiecień 2010


Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

fot. mat. prasowe

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach polskich internautów, kwiecień 2010



Druga część raportu dotyczy Top 20 szkodliwego oprogramowania, jakie najczęściej atakowało polskich użytkowników.

W kwietniu nie zanotowano większych zmian w Top 20 szkodliwego oprogramowania. Pojawiło się tylko siedem nowości oraz jeden powrót Packed.Win32.TDSS.z (rootkit ten nie był obecny w poprzednim zestawieniu, jednak występował w lutowym Top 20). Jedynie dwa szkodniki z rodziny Win32.Krap odnotowały spadek. Pozostałe złośliwe programy umocniły swoje pozycje, z czego najbardziej robak sieciowy Kido.ih, aż o dwanaście miejsc. Najbardziej interesującą nowością jest trojan zaliczany do fałszywych antywirusów. Udaje on pożyteczną aplikację, mającą na celu chronić komputer użytkownika, w rzeczywistości jeszcze bardziej go infekując i wyłudzając pieniądze za aktywację. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "Fałszywe antywirusy - ataki pod pozorem ochrony".

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: