eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny dostępu do Internetu: Polska a UE

Ceny dostępu do Internetu: Polska a UE

2010-06-07 12:03

Przeczytaj także: UKE: ceny dostępu do Internetu 2008

fot. mat. prasowe

Porównanie ceny detalicznej oferowanej przez polskiego operatora alternatywnego względem oferty oper

Porównanie ceny detalicznej oferowanej przez polskiego operatora alternatywnego względem oferty operatorów w UE

Polski operator alternatywny wraz z swoimi ofertami cenowymi zazwyczaj zajmuje trzecią albo czwartą czyli ostatnią pozycję w rankingach cen przy czym warto zauważyć, że operatorzy alternatywni zazwyczaj nie posiadali tak szerokiego wachlarza usług szerokopasmowych jak operatorzy zasiedziali. Każda z przepływności była wspierana zaledwie przez trzech do pięciu operatorów alternatywnych krajów europejskich, podczas gdy pula operatorów zasiedziałych dla danej przepływności nie była mniejsza niż pięciu operatorów. Cechą wspólna łączącą operatorów zasiedziałych i alternatywnych jest usługa o przepływności 20 Mbit/s. Jest ona oferowana przez trzynastu operatorów alternatywnych i tylko jedenastu operatorów zasiedziałych.

Oferty TP S.A. i operatora alternatywnego były także atrakcyjniejsze w porównaniu z ofertami operatorów amerykańskich tj. operatora zasiedziałego i jednego z operatorów alternatywnych. Cena za dostęp do Internetu o przepływności 6 Mbit/s oferowana przez TP S.A. jest o 35% niższa niż cena detaliczna, jakiej oczekiwał za usługę zasiedziały operator amerykański. W przypadku porównania ofert operatorów alternatywnych różnice są bardziej znaczące. Oferty polskiego operatora alternatywnego i operatora z USA zasadniczo nie pokrywały się wzajemnie poza przepływnością 1 Mbit/s. Cena za usługę w Polsce była niższa o ok. 58% od ceny detalicznej operatora z USA.

Bardzo korzystnie według badań OECD na tle operatorów europejskich i światowych wypadła średnia miesięczna cena detaliczna za dostęp do Internetu w Polsce wyznaczona na podstawie uśrednienionych cen detalicznych 15 polskich operatorów telekomunikacyjnych. Pod uwagę wziętych zostało 30 krajów świata w tym takich jak USA, Kanada, Meksyk, Australia czy Nowa Zelandia. Polska zajęła przedostatnią pozycję ze średnią ceną miesięczną wynoszącą około 20 Euro gdy tymczasem konsument niemiecki w tym samym okresie płacił za dostęp do Internetu średnio około 33 Euro natomiast konsument z Luksemburga średnio nawet 86 Euro.

Stosunkowo korzystnie na tle krajów europejskich i niektórych krajów z innych rejonów świata wypadła średnia miesięczna cena za usługi szerokopasmowe wyznaczona w oparciu o parytet siły nabywczej. Tak jak w poprzedzającym przypadku pod uwagę zostało wziętych 30 krajów świata. Według danych OECD Polska zajmowała 17 miejsce wśród krajów o najwyższym koszcie dostępu do Internetu wziętych pod uwagę w zestawieniu OECD. Polskę znacząco wyprzedziły między innymi takie kraje jak Turcja, Portugalia, Czechy, USA, Słowacja czy Hiszpania.

Porównując więc ceny detaliczne dostępu do Internetu w Polsce z cenami detalicznymi innych krajów europejskich oraz z cenami detalicznymi w USA, UKE podkreśla, że konsument w Polsce za porównywalną usługę zapłaci zazwyczaj mniej niż spora grupa konsumentów korzystających z usług dostępu do Internetu na terenie krajów Unii Europejskiej lub na terenie USA. Także cena za dostęp do Internetu w przeliczeniu na parytet siły nabywczej wydaje się być atrakcyjna dla konsumenta polskiego. Na 30 wziętych pod uwagę w zestawieniu OECD krajów, pozycja Polski plasuje się w drugiej połowie zestawienia czyli znacznie poza czołówką państw z najdroższym dostępem szerokopasmowym do sieci Internet.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: