eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa V 2010

Koniunktura przemysłowa V 2010

2010-05-24 13:27

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w maju oceniany pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, choć nieco gorzej niż w kwietniu br. Wpływa na to pogorszenie, mimo to nadal optymistycznych, ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2010

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w maju pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w kwietniu i lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływ na to mają lepsze niż przed miesiącem oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej przy mniej optymistycznych niż w kwietniu prognozach portfela zamówień i produkcji. Przewidywania w zakresie sytuacji finansowej pozostają na poziomie optymistycznych prognoz formułowanych przed miesiącem.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w maju oceniany pozytywnie, na poziomie zbliżonym do odnotowanego w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, choć nieco gorzej niż w kwietniu br. Bieżąca sprzedaż jest oceniana bardziej pesymistycznie niż w kwietniu, jej prognozy są optymistyczne, choć nieznacznie gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych.

W maju oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe ze wszystkich badanych grup (z wyjątkiem jednostek z sekcji edukacja, działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, działalność związana z obsługą rynku nieruchomości oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna) są gorsze od sygnalizowanych przed miesiącem. Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa – w porównaniu z majem zeszłego roku oceny te są znacznie bardziej korzystne. Najbardziej negatywnie ogólny klimat koniunktury oceniany jest w jednostkach z sekcji transport i gospodarka magazynowa, jednak oceny te są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w maju ubiegłego roku.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W maju ogólny klimat koniunktury wynosi plus 7, w kwietniu plus 10. Poprawę sygnalizuje 22% badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 15% (przed miesiącem odpowiednio 25% i 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W maju zarówno krajowy jak i zagraniczny bieżący portfel zamówień jest rozszerzany w mniejszym stopniu niż w kwietniu. Odnotowywany jest również wolniejszy niż przed miesiącem wzrost produkcji. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w kwietniu. W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Mimo iż wolniej wzrasta poziom należności badanych jednostek, przedsiębiorcy sygnalizują nieco większe niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano w kwietniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w stopniu zbliżonym do oczekiwanego w ubiegłym miesiącu.

Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. W jednostkach dużych ogólny klimat koniunktury oceniany jest najbardziej korzystnie, choć nieco gorzej niż w kwietniu. Wpływają na to ostrożniejsze niż przed miesiącem oceny bieżące i prognozy w zakresie portfela zamówień, produkcji oraz zdolności do regulowania zobowiązań. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest uważany przez przedsiębiorców za nadmierny. Wolniej wzrasta poziom należności przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach nie przewidują zmian w poziomie zatrudnienia. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują dalszy wzrost cen produkowanych wyrobów.

 

1 2 ... 7

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: