eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IV 2010

Koniunktura przemysłowa IV 2010

2010-04-23 12:31

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w kwietniu oceniany pozytywnie, lepiej niż w marcu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływają na to korzystne, lepsze od formułowanych przed miesiącem bieżące oceny portfela zamówień i produkcji, przy utrzymujących się optymistycznych prognozach w tym zakresie - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2010

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w kwietniu pozytywne,
lepsze od zgłaszanych w marcu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Znacznie poprawiły się, mimo to nadal pesymistyczne, oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są optymistyczne i lepsze od formułowanych przed miesiącem.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w kwietniu oceniany pozytywnie, lepiej niż w marcu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Bieżąca sprzedaż jest oceniana dużo mniej pesymistycznie niż w marcu, natomiast jej prognozy są optymistyczne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, ale utrzymują się pesymistyczne prognozy w tym zakresie.

W kwietniu oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe ze wszystkich badanych grup, z wyjątkiem jednostek z sekcji edukacja, działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz pozostała działalność usługowa, są lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem. Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa – w porównaniu z kwietniem zeszłego roku oceny te są znacznie bardziej korzystne. Ogólny klimat koniunktury oceniany jest negatywnie w jednostkach z sekcji edukacja oraz transport i gospodarka magazynowa, jednak w obu tych sekcjach oceny są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w kwietniu ubiegłego roku.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W kwietniu ogólny klimat koniunktury wynosi plus 10, w marcu plus 7. Poprawę sygnalizuje 25% badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 15% (przed miesiącem odpowiednio 23% i 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Odnotowuje się wzrost bieżącego portfela zamówień, na który wpływa znaczący wzrost krajowego portfela zamówień. Sygnalizowane jest również zwiększenie zagranicznego portfela zamówień, choć mniej istotne niż krajowego. Bieżąca produkcja jest rozszerzana. Utrzymują się pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji. Mimo iż wzrasta poziom należności przedsiębiorstw, przedsiębiorcy sygnalizują mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość dalszej poprawy. W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż przewidywano w marcu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą wzrosnąć w stopniu większym niż oczekiwano w ubiegłym miesiącu.

Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. W jednostkach dużych ogólny klimat koniunktury oceniany jest najbardziej korzystnie, nieco lepiej niż w marcu. Wpływają na to bardziej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Prognozy w tym zakresie są nieco ostrożniejsze od formułowanych w marcu. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest uważany przez przedsiębiorców za nadmierny. Zwiększa się poziom należności przedsiębiorstw. Mimo to zdolności producentów do terminowego regulowania bieżących zobowiązań poprawiają się. Utrzymują się korzystne prognozy w tym zakresie. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać nieznacznej redukcji zatrudnienia. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują dalszy wzrost cen produkowanych wyrobów.

 

1 2 ... 7

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: