eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IV 2010

Koniunktura przemysłowa IV 2010

2010-04-23 12:31

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2010


W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 22 (w marcu plus 19). Poprawę koniunktury odnotowuje 28% badanych firm, a jej pogorszenie – 6% (w marcu odpowiednio 28% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na poprawę wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury wpływają lepsze od formułowanych przed miesiącem oceny bieżące i prognozy popytu i sprzedaży oraz bardziej optymistyczne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Mimo to aktualna sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej korzystnie niż w marcu. Sygnalizowane jest utrzymanie spadku zarówno bieżących jak i przewidywanych cen. Dyrektorzy jednostek planują ograniczyć zatrudnienie w stopniu nieco mniejszym niż prognozowano przed miesiącem. W kwietniu 3,6% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w kwietniu przed rokiem odsetek ten wyniósł 7,7%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (56% w kwietniu, 47% przed rokiem) – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu. W porównaniu z kwietniem 2009 roku w największym stopniu zmniejszyło się znaczenie bariery związanej z konkurencją firm zagranicznych (z 16% do 7%).

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 4 (w marcu minus 1). Poprawę koniunktury odnotowuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie – 16% (w marcu odpowiednio 18% i 19%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Poprawa ta wynika z bardziej optymistycznych prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie oceny bieżące są dużo mniej pesymistyczne niż w marcu. Odnotowywany jest niewielki wzrost bieżących cen. W najbliższych miesiącach mogą one rosnąć nieco wolniej niż wskazywała prognoza z marca. Liczba zatrudnionych pracowników może nadal nieznacznie rosnąć. Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności kształtuje się na poziomie 7,7% (9,9% w kwietniu przed rokiem). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (60% w kwietniu, 66% przed rokiem) – jest to bariera, której znaczenie w skali roku zmniejszyło się w największym stopniu.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 1 (w marcu minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie – 19% (w marcu odpowiednio 16% i 23%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na takie oceny koniunktury wpływają optymistyczne prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej przy mniej pesymistycznych odpowiednich ocenach bieżących. Dyrektorzy jednostek sygnalizują wolniejszy niż przed miesiącem spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. Przewidywana redukcja zatrudnienia może być mniejsza niż prognozowano przed miesiącem. W kwietniu 5,6% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w kwietniu 2009 r. odsetek ten wyniósł 6,3%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (54% w kwietniu, 51% przed rokiem), konkurencją firm krajowych (51% w kwietniu, 57% przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (51% w kwietniu, 52% w kwietniu ub. roku).

poprzednia  

1 ... 6 7

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: