eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 13/2010

Europa: wydarzenia tygodnia 13/2010

2010-03-27 21:53

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 12/2010

  • Wydatki konsumenckie we Francji spadły o 1,2% m/m (w styczniu spadek ten oszacowano na 2,5% m/m). Jednak w ujęciu rocznym wydatki francuskich konsumentów wzrosły o 1,6%, po wzroście w styczniu o 1,5%.
  • Niemcy i Francja zamierzają wspólnie wprowadzić nowy spec-podatek od banków. Będzie on pobierany od wszystkich banków działających w kraju, a zebrana kwota ma zasilać specjalny fundusz antykryzysowy łagodzący skutki gwałtownego spowolnienia gospodarczego w przyszłości.
  • W marcu mocno wzrosły indeksy PMI dla sektora przemysłowego Francji, Niemiec i strefy euro oraz "usługowe" dla Niemiec i Strefy Euro. Także rośnie indeks instytutu Ifo (wskazuje poziom nastrojów niemieckich przedsiębiorców). W marcu wzrósł on do 98,1 z 95,2 i miał najwyższą wartość od czerwca 2008 roku.
  • Co jakiś czas, jak bumerang powraca temat budowy gazociągu Nabucco. Jego celem ma być zasilenie Europy gazem z Azji bez pośrednictwa Rosji. W opinii komisarza UE ds. energii Günther Oettingera ma on szansę być uruchomionym najwcześniej... w 2018 roku (wcześniej była mowa o 2014 roku), a szanse realizacyjne ocenił on na 65%... Poinformował też, że „obecnie realizacja Gazociągu Północnego jest na dobrej drodze i nawet Polska porzuciła swe wątpliwości”... Koszty budowy gazociągu o długości 3300km szacowane są na 7,9 mld euro. W pierwszym okresie będzie można przesyłać ok. 8 mld m³ gazu rocznie, a docelowo (w 2022 roku) nawet 31 mld m³.
  • Słabnie kurs europejskiej waluty. Jeszcze niedawno płacono ok. 1,5 USD za euro. Obecny kurs to ok. 1,33 USD/euro. To skutek zawirowań wokół greckiej gospodarki i dyskusji związanych z finansową pomocą dla Grecji.
  • Według brytyjskiego urzędu statystycznego inflacja w styczniu spadła po raz pierwszy od września i wniosła 3% r/r (inflacja w strefie euro wyniosła w lutym 2010 r. 0,9% r/r).
  • W 2009 roku deficyt sektora finansów publicznych na Węgrzech wyniósł 3,9% PKB, w tym roku planowany jest na 3,8% PKB. W opinii MFW, jeśli kraj ten chce obniżyć deficyt poniżej 3% PKB w 2011 r., to muszą być dokonane cięcia w wydatkach na poziomie 1,25% PKB.
  • Według greckiego rządu PKB w tym roku ma spaść o 1,2-1,7% r/r, natomiast bank centralny zakłada 2-procentowy spadek PKB. W zeszłym roku deficyt według rządu sięgnął 12,7% PKB (12,9% według banku centralnego), a dług publiczny aż 113,4% PKB (bank centralny szacuje go na 115% PKB). Na ostatnim szczycie unijnym postanowiono, że Grecja otrzyma pomoc od UE i MFW.
  • Rosyjski państwowy koncern Rosnieftiegaz odkupi od firmy TNK-BP gigantyczne złoża gazu Kowykta na Syberii. Gaz z tych złóż będzie dostarczany do Chin. TNK-BP otrzyma na nie tylko ok. 1 mld USD i będzie to jedynie zwrot poniesionych wydatków. Wcześniej kontrolę nad TNK-BP przejęli Rosjanie. Te złoża gazu zawierają także hel...
  • Ruszyły ukraińsko-rosyjskie rozmowy nt. rewizji 11-letniego kontraktu na dostawy gazu, który podpisał poprzedni rząd. W oparciu o ten kontrakt Ukraina płaci dziś 305 USD/1000 m³ gazu (najwyższa cena w Europie). W zamian za tańszy gaz rząd Ukrainy proponuje Rosjanom utworzenie konsorcjum, które będzie zarządzać siecią ukraińskich gazociągów tranzytowych (przez nie płynie 80% gazu eksportowanego z Rosji do Europy Zachodniej).
  • Ukraina zamierza złożyć w Rosji zamówienie na budowę trzech nowych bloków elektrowni atomowych i na dostawy rosyjskiego paliwa nuklearnego. Kijów chce też dołączyć do rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej Glonass.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WZRASTAJĄCE POTRZEBY ENERGETYCZNE

Niekiedy można odnieść wrażenie, że świat pędzi nie do końca zdając sobie sprawę z tego, co go czeka i jakie zagrożenia są przed nim. Z jednej strony coraz bardziej zaśmiecamy go niszcząc to co na ziemi, w wodzie i w otaczającej nas atmosferze. Przywódcy świata we wspaniałych słowach przy każdej okazji mówią o ochronie środowiska, o zapobieganiu zmianom klimatycznym, o zrównoważonym rozwoju. Mimo wielu programów oszczędnościowych wzrasta zapotrzebowanie na energię, podczas gdy wyczerpują się dotychczasowe zasoby surowców...

Co jakiś czas ukazują się kolejne raporty dotyczące wielkości rezerw tradycyjnych surowców energetycznych, a mam tu na myśli gaz i ropę. Ostatnio ukazał się raport firmowany przez naukowców z Oksfordu, a personalnie przez prof. D. Kinga, byłego rządowego doradcy ds nauki. Stawia on tezę, że dane o światowych rezerwach ropy są sztucznie zawyżone już od lat 80-tych nawet o 1/3. Z raportu wynika, że wkrótce należy liczyć się z możliwością przewyższenia popytu nad podażą, a w konsekwencji ze znaczącym wzrostem cen. W dalszej części raportu autorzy precyzują realną wielkość zasobów ropy na 0,8-0,9 bln baryłek (dotychczasowe szacunki - 1,15-1,35 bln baryłek). Dotąd szacowane zasoby obejmują także te części złóż, które do dziś nie są możliwe do pełnej (100%) eksploatacji, a nawet te, które są w tak trudnych warunkach, że ich przygotowanie do eksploatacji, a także sama eksploatacja jest nieopłacalna. Zawyżanie szacunków zasobów ropy jest też oparte na tym, że włączane do nich są źródeł ropy w piaskach bitumicznych. Raport sugeruje, że ten okres nierównowagi rynkowej między podażą a popytem nastąpi już ok. 2014 roku. Jego autorzy oskarżają koncerny paliwowe, a nawet Międzynarodową Agencję ds. Energii, że od dawna są w posiadaniu tych informacji. Raport kończy się stwierdzeniem, że „łagodzenie braków ropy przez produkcję paliw to naiwność”. Sugeruje intensywne poszukiwanie sposobów dla zwiększenia efektywności wykorzystania ropy i rozwijanie innych, alternatywnych źródeł energii.

Dziś obserwuje się renesans energii atomowej w Europie. Polska zamierza zbudować dwie takie elektrownie. Wielka Brytania rozpoczyna nowy program budowy elektrowni atomowych (we współpracy technologicznej z Francją). Rosja rozpoczyna budowę kilkunastu elektrowni atomowych, z czego jedna z nich powstanie w sąsiednim Kaliningradzie. Białoruś w tym roku rozpoczyna budowę, podobnie Bułgaria. Kończy taką inwestycję Finlandia. Ukraina zapowiada zbudowanie 3 generatorów atomowych. Z planów rezygnacji z energetyki jądrowej wycofali się też Szwedzi... Zmiana nastąpiła w polityce niemieckiego rządu. Zamierza on przedłużyć żywotność niemieckich elektrowni atomowych do 2050 roku , do 60 lat, inwestując w ich bezpieczeństwo. Spodziewane jest podjęcie nowych decyzji inwestycyjnych w tym zakresie.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: