eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 7/2010

Europa: wydarzenia tygodnia 7/2010

2010-02-13 22:56

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 6/2010

  • W IV kwartale niemiecka gospodarka zanotowała zerowy wzrost PKB licząc kw/kw (stagnacja), jednak skurczyła się o 1,7% r/r. W całym roku gospodarka skurczyła się o 5%. Z powodu załamania gospodarczego w 2009 roku eksport Niemiec spadł o 14,7% r/r.
  • Francja rozwijała się w IV kw. w tempie 0,6% kw/kw (w III kw. - wzrost o 0,2% kw/kw) jednak w całym 2009 roku jej gospodarka skurczyła się o 2,2% r/r.
  • W IV kw.2009 roku produkt krajowy brutto Węgier, Słowacji i Czech spadł w ujęciu rocznym, przy czym PKB Węgier obniżył się o 4%, PKB Słowacji spadł o 2,7 %, a PKB Czech zwolnił o 4,2% (w III PKB Węgier spadł o 7,1%, na Słowacji o 4,8%, a w Czechach o 4,1% r/r). Wszystkie te kraje mają problemy fiskalne – walczą z nadmiernym deficytem.
  • Komisja Europejska zadeklarowała gotowość pomocy dla Rosji w modernizacji kraju (w realizacji programu modernizacji kraju prezydenta Miedwiediewa). Projekt programu "Partnerstwo dla modernizacji" jest już gotowy i został przekazany stronie rosyjskiej. Główne elementy tego programu to: poprawianie klimatu inwestycyjnego, włączanie do procesu modernizacji rosyjskich organizacji pozarządowych oraz przechodzenie przez Rosję na europejskie standardy i regulaminy techniczne. Cały projekt będzie uzgodniony przed zaplanowanym na 30 maja szczytem UE – Rosja.
  • Gospodarka Hiszpanii w IV kwartale 2010 roku skurczyła się o 0,1% kw/kw i o 3,1% r/r. Jest to siódmy kwartał z rzędu, kiedy PKB tego kraju znajduje się na minusie. Hiszpania to ostatnia, duża gospodarka unijna, która wciąż pozostaje w recesji. W całym 2009 roku gospodarka tego kraju skurczyła się o 3,6% r/r, deficyt budżetowy osiągnął poziom 11,4%, a bezrobocie jest na poziomie 19%. Prognozy na 2010 rok nie są zbyt optymistyczne dla hiszpańskiej gospodarki, bo MFW zakłada, że w 2010 roku PKB Hiszpanii skurczy się o 0,6% r/r, chociaż prognoza rządu zakłada spadek o 0,3% r/r.
  • W IV kw. 2009 roku gospodarka Łotwy skurczyła się o 17,7 % r/r (w III kw. spadek wyniósł 19% r/r), chociaż wzrosła o 2,4% kw/kw. Obecnie bezrobocie wynosi ok. 22,8%. jeszcze kilka lat temu kraj ten miał wzrost gospodarczy na poziomie ok. 10% r/r, jednak przez ostatnie dwa lata łotewska gospodarka skurczyła się w sumie aż o jedną czwartą. W IV kw. sprzedaż detaliczna była niższa o 30% r/r. Ubiegłoroczny deficyt budżetowy przekroczył 10% (mimo drastycznych cięć budżetowych). Według prognoz w 2010 roku gospodarka łotewska skurczy się o 2-3%.
  • W IV kwartale 2009 roku gospodarka Estonii w skali roku skurczyła się o 9,4% (w III kwartale estońska gospodarka skurczyła się w skali roku o 15,6%). Jednak w porównaniu z III kwartałem zanotowała wzrost o 2,6% kw/kw. Według wstępnych szacunków resortu finansów w całym 2009 roku gospodarka Estonii skurczyła się o blisko 14% r/r. Estonia uważa, że w 2011 roku będzie gotowa do rozpoczęcia procedury wejścia do strefy euro.
  • Kraje unijne osiągnęły porozumienie w sprawie pomocy dla Grecji (wysoki deficyt i szybko wzrastający dług publiczny). Problemy gospodarcze podobne do grackich ma także Hiszpania i Portugalia. Premierzy tych trzech krajów brali ostatnio udział w spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy i szefem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Porozumienie zostało osiągnięte jeszcze przed rozpoczęciem unijnego szczytu.
  • Finlandia dała ostateczną zgodę na budowę Gazociągu Północnego, którym gaz z Rosji ma bezpośrednio popłynąć do Niemiec. To ostatnia wymagana zgoda na budowę gazociągu Budowa 1223 km gazociągu Nord Stream chce rozpocząć w kwietniu. System będzie złożony z dwóch rur, każda o przepustowości 27,5 mld m³. Pierwsza z rur będzie oddana do użytku w październiku 2011 r., a druga - pod koniec 2012 r.
  • Koncern Fiata uzyskał szczególne warunki rozwojowe w Rosji. Zawarta została umowa między rosyjskim koncernem samochodowym Sollers i turyńskim Fiatem na budowę wspólnej fabryki samochodów osobowych W 2016 r. fabryka będzie mogła produkować do pół miliona aut rocznie i stanie się drugim koncernem samochodowym Rosji. (liderem na rosyjskim rynku jest AwtoWAZ, który od 1970 r. produkował auta także na licencji Fiata). Rosja zamierza udzielić kredytu w wysokości 2,1 mld euro na 15 lat (fabryka ma kosztować 2,4 mld euro). Będzie tem budowane 6 modeli samochodów Fiata i Chryslera.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

UE, a więc KŁOPOTY GRECJI, ale też HISZPANII I PORTUGALII i warto zastanowić się też KTO BĘDZIE NASTĘPNY?

Według Eurostatu wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej w IV kw. wyniósł 0,1% kw/kw (w III kw. był na poziomie 0,3%). Słabsze, niż przewidywano wyniki ostatniego kwartału 2009 roku to skutek zimy, ale też stopniowy spadek wydatków w ramach rządowych programów wspierających gospodarkę W całym 2009 r. PKB strefy euro spadł aż o 4% r/r, a we wszystkich krajach UE - o 4,1% br/r. W III kwartale szybko odtrąbiono koniec kryzysu i recesji. Jednak wyniki IV kwartału ochłodziły optymizm. Przede wszystkim po weryfikacji danych okazało się, że takie kraje jak Hiszpania, Grecja, Rumunia jeszcze nie wyszły z recesji. Mimo słabego tempa wychodzenia z kryzysu eksperci Banku Światowego ostrzegają, że w drugiej połowie 2010 roku należy spodziewać spowolnienia wzrostu, a przyczyną będzie nie tylko wygasanie programów stymulacyjnych, ale też przykładanie przez rządy większej wagi do walki z deficytami budżetowymi. Przyglądnijmy się „gorącym”problemom w unijnej gospodarce...

1. Największa unijna gospodarka w IV kw. 2009 roku nie rozwijała się (w II kw. jej wzrost sięgnął 0,4% kw/kw, a w III kw. 0,7% kw/kw), a w skali roku spadek PKB w IV kw. wyniósł 2,4% r/r. Nieco lepsze wyniki uzyskała Francja. Jej gospodarka w IV kwartale wzrosła o 0,6% kw/kw (w skali roku jest to jednak spadek o 0,3% r/r). Wyniki IV kwartału 2009 roku włoskiej gospodarki były gorsze o 2,8% r/r. W całym 2009 roku był spadek PKB o 4,9% r/r.

W IV kw.2009 roku produkt krajowy brutto Węgier, Słowacji i Czech spadł w ujęciu rocznym, przy czym PKB Węgier obniżył się o 4%, PKB Słowacji spadł o 2,7 %, a PKB Czech zwolnił o 4,2% (w III PKB Węgier spadł o 7,1%, na Słowacji o 4,8%, a w Czechach o 4,1% r/r). Wszystkie te kraje mają problemy z deficytem budżetowym.

W IV kw. 2009 roku gospodarka Łotwy skurczyła się o 17,7 % r/r (w III kw. spadek wyniósł 19% r/r), chociaż wzrosła o 2,4% kw/kw. Obecnie bezrobocie wynosi ok. 22,8%.

W IV kwartale 2009 roku gospodarka Estonii w skali roku skurczyła się o 9,4% (w III kwartale estońska gospodarka skurczyła się w skali roku o 15,6%). Jednak w porównaniu z III kwartałem zanotowała wzrost o 2,6% kw/kw.

Nie widzę więc potwierdzenia optymizmu sprzed kilku miesięcy...

2. Zakończony wczoraj unijny szczyt był bardzo trudny, bo w ostatnim okresie powstały wątpliwości, czy kłopoty greckiej gospodarki nie wzbudzą wątpliwości co do przyszłości gospodarki europejskiej, jej wspólnej waluty, a nawet jej spoistości politycznej. Grecka gospodarka jest w poważnych kłopotach, a jej przynależność do strefy euro nie pozwala na zastosowanie takich mechanizmów, jakie mają do dyspozycji kraje mające własną walutę i realizujące własną politykę pieniężną. Jak wiadomo, nie może ona zdewaluować swojej waluty, ale też nie może wyjść ze strefy euro. Szczyt unijnych przywódców zaakceptował grecki program drastycznych oszczędności budżetowych mających na celu zredukowanie deficytu z 13% do 3% w ciągu trzech lat...

fiskalne – walczą z nadmiernym deficytem.

W niewiele lepszej sytuacji jest gospodarka Hiszpanii i Portugalii. Gospodarka Hiszpanii w IV kwartale 2010 roku skurczyła się o 0,1% kw/kw i o 3,1% r/r. Jest to siódmy kwartał z rzędu, kiedy PKB tego kraju znajduje się na minusie. Hiszpania to ostatnia duża gospodarka unijna, która wciąż pozostaje w recesji. W całym 2009 roku gospodarka tego kraju skurczyła się o 3,6% r/r, deficyt budżetowy osiągnął poziom 11,4%, a bezrobocie jest na poziomie 19%. Prognozy na 2010 rok nie są zbyt optymistyczne dla hiszpańskiej gospodarki, bo MFW zakłada, że w 2010 roku PKB Hiszpanii skurczy się o 0,6% r/r, chociaż prognoza rządu zakłada spadek o 0,3% r/r.

W nie lepszym położeniu jest Portugalia., ale też Łotwa, Litwa, Estonia, Rumunia...

Może więc mają rację analitycy, którzy pod znakiem zapytania stawiają dotychczasową koncepcję rozwoju integracji krajów unijnych...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: