eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 6/2010

Europa: wydarzenia tygodnia 6/2010

2010-02-06 22:56

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 5/2010

  • W 2009 roku deficyt sektora finansów publicznych w Grecji wyniósł 12,7% PKB, a dług publiczny przekroczył 113% PKB (zbliża się do poziomu 300 mld euro). Zagrożone są też inne kraje strefy euro m.in. Hiszpania i Portugalia, w których zeszłoroczne deficyty sięgnęły odpowiednio 9,3% i 11,4% PKB.
  • Produkcja przemysłowa w Niemczech w grudniu spadła o 2,6% m/m ( w listopadzie był wzrost o 0,7% m/m). W całym 2009 roku niemiecka produkcja spadła o 7,1% r/r.
  • Europejski Bank Centralny i Bank Anglii już kolejny raz zdecydowały o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym, bardzo niskim poziomie. Główna stopa EBC wynosi 1%, a Banku Anglii 0,5%.
  • Produkt krajowy brutto Rosji zmniejszył się o 7,9% r/r. To skutek m.in. światowego kryzysu finansowego oraz spadku ceny paliw(w 2008 oku wzrost gospodarczy wyniósł 5,6% r/r).
  • Hiszpańska gospodarka skurczyła się w 2009 roku o blisko 4% r/r. Jednak ma najwyższe bezrobocie e strefie euro (19,5%), a dług publiczny Hiszpanii sięga około 66% PKB. Hiszpania do 2013 r. chce obniżyć deficyt fiskalny z 11,4% PKB obecnie do 3% PKB. By to osiągnąć, będzie też musiała sobie poradzić z gigantycznym bezrobociem Hiszpania bardzo mocno odczuła na własnej skórze kryzys.
  • Komisja Europejska zaaprobowała drastyczny plan greckiego rządu mający doprowadzić do obniżenia deficytu sektora finansów publicznych do 3% PKB w 2012 r. Plan opiera się m.in. na cięciu płac w sektorze publicznym, podwyższeniu wieku emerytalnego oraz na walce z szarą strefą.
  • Pod znakiem zapytania stoi dziś wiarygodność genewskiego oddziału HSBC, z którego wykradziono informacje o zagranicznych klientach banku wraz z wykazem transakcji, do których teraz otrzymał już dostęp rząd francuski. Są wśród nich nieuczciwi podatnicy. Zainteresowany tym wykazem jest też rząd niemiecki i austriacki. Ta sytuacja podrywa zaufanie do całego sektora bankowego Szwajcarii, która uważa zakup przez te rządy wykradzionych informacji jako powód do kontrataku. Szwajcarzy zerwali już umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, a teraz rozważają, czy w podobny sposób nie potraktować Niemców, którzy podjęli decyzję o zakupie tych informacji.
  • Litwa zapowiedziała, że spełni kryteria przyjęcia euro do 2012 roku i mogłaby zostać członkiem strefy euro w 2014 roku. Gospodarka Litwy jest w kryzysie. W IV kw. PKB skurczył się o 13% r/r, po spadku w III kw. o 14,2% w III kw.
  • EADS-Airbus wyszedł z tego trudnego okresu kryzysowego poraniony, ale utrzymał pozycję lidera. Wygrał w 2009 roku rywalizację z Boeingiem sprzedając w 2009 roku 498 samolotów, podczas gdy Boeing 481. Prócz tego Airbus w 2009 r. otrzymał zamówienia netto (po uwzględnieniu wycofanych zamówień) na 271 samolotów, a Boeing na 141 maszyn.... Jeszcze niedawno liczby te oscylowały koło 1000 szt.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EADS-AIRBUS czyli CO DALEJ

Europejski EADS-Airbus od kilkudziesięciu już lat rywalizuje z amerykańskim Boeingiem o pozycję lidera na rynku samolotów pasażerskich i transportowych. Przez długi okres Amerykanie mieli niezagrożoną pozycję rynkową. Kilka lat temu europejski koncern zbliżył się ilością wyprodukowanych rocznie samolotów do amerykańskiego rywala, a następnie wyprzedził go. Obydwaj rywale ciężko przeżyli ostatni kryzys gospodarczy. EADS-Airbus wyszedł z tego trudnego okresu poraniony, ale utrzymał pozycję lidera. Wygrał w 2009 roku rywalizację z Boeingiem sprzedając w 2009 roku 498 samolotów, podczas gdy Boeing 481. Prócz tego Airbus w 2009 r. otrzymał zamówienia netto (po uwzględnieniu wycofanych zamówień) na 271 samolotów, a Boeing na 141 maszyn.... Jeszcze niedawno liczby te oscylowały koło 1000 szt. Teraz pozostaje próba odpowiedzi na pytanie co dalej, jaka przyszłość czeka EADS-Airbus...

Europejski koncern lotniczo-zbrojeniowy EADS to od lat wizytówka technologiczna Europy. Rozwija zaawansowane badania i stosuje ich wyniki w dziedzinach, gdzie wymagana jest najwyższa jakość, gdzie wyprodukowane urządzenia pracują w warunkach najtrudniejszych, przy możliwie najwyższej niezawodności. Nie ulega wątpliwości, że sprawdzone w takich warunkach materiały, konstrukcje i technologie są przenoszone do innych, nierzadko bardzo odległych dziedzin i zastosowań, mogą być motorem postępu w wielu innych dziedzinach. Ten koncern jest oczkiem w głowie czołowych, europejskich krajów. Koncern składa się z trzech działów: EADS-Astrium Satellites, EADS-Astrium Space Transportation i EADS-Astrium Services. Jej ośrodki, biura i zakłady mieszczą się we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i w Gujanie Francuskiej.

Mówiliśmy o starciu ofert między konkurentami na dostawy dla amerykańskiej armii samolotów tankowców. Pierwszy etap zakończył się wygraną Airbusa (dostawa 179 maszyn, a wartość kontraktu to 35 mld USD, a wygrana może być jeszcze większa, bo wymiana floty powietrznych tankowców to kontrakt wartości ok 100 mld USD). Zaraz po tej wygranej na ten model zamówienie złożyła armia brytyjska (wartość kontraktu 26 mld USD). Model A330-200 okazał się sukcesem.

Europejski koncern liczył na kolejny sukces w realizacji wojskowych zamówień, na turbośmigłowy transportowiec A400M. To największe w historii Unii Europejskiej wspólne przedsięwzięcie wojskowe, a dostawą 180 szt samolotów tego typu były zainteresowane Belgia, Francja (50szt), Hiszpania, Luksemburg, Niemcy (60szt), Wielka Brytania i Turcja. Samolot jest w trakcie prób testowych, jednak do zakończenia przygotowań brakuje jeszcze 2,4 mld euro (opóźnienie realizacyjne to ok. 4 lata).

Najbardziej zainteresowanymi w dokończeniu tego projektu są Niemcy i Francja. Model A400M jest od amerykańskich maszyn bardziej zwrotny i oszczędny. Według producenta może dokonywać desantów i zrzutów sprzętu z wysokości nawet 15 stóp nad ziemią (ok. 4,5 metra), a samolot będzie mógł w najtrudniejszych warunkach wystartować z polowego pasa startowego o długości ok. 100 m).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: