eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Przenośność numerów telefonicznych

Przenośność numerów telefonicznych

2004-05-21 09:29

W związku z dużym znaczeniem przenośności numerów dla rozwoju konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, na posiedzeniu Rady Telekomunikacji w dniu 18 maja br. został zaprezentowany projekt stanowiska Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w tej sprawie.

Przeczytaj także: Branża telekomunikacyjna: nadeszły niespokojne czasy?

Pojęcie przenośności numerów (number portability) oznacza uprawnienie abonenta do zachowania posiadanego numeru telefonu przy zmianie operatora sieci (dostawcy usługi), miejsca korzystania z usługi lub rodzaju usługi. Polskie prawo przewiduje obecnie takie uprawnienie tylko dla abonentów sieci stacjonarnych. Nowy projekt ustawy, przedłożony przez rząd parlamentowi, gwarantuje takie uprawnienie także dla użytkowników sieci komórkowych.

Podczas posiedzenia zostały omówione uwarunkowania prawne przenośności numerów w dyrektywach Unii Europejskiej oraz w dotychczas obowiązującym w Polsce Prawie telekomunikacyjnym. Szczegółowe warunki korzystania z tego uprawnienia przez abonentów reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 stycznia 2004 r. (Dz. U. Nr 5, poz. 33). Praktyczna realizacja przenośności numerów w sieciach telefonicznych jest możliwa przy zastosowaniu kilku różnych modeli technicznych.

W trakcie dyskusji nad projektem Członkowie Rady Telekomunikacji omawiali modele przenośności numerów, jakie są stosowane w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Kolejna kwestia, to ile państw członkowskich wdrożyło przenośność w sieciach stacjonarnych, a ile w sieciach komórkowych. Zdaniem Członków Rady, przykład Hiszpanii i dekretu królewskiego, ograniczającego liczbę przenoszonych numerów w sieci stacjonarnej do 500 dziennie, wskazuje, że usługa przeniesienia numeru może spotkać się w Polsce z bardzo dużym zainteresowaniem użytkowników.

Na zakończenie dyskusji Rada Telekomunikacji przyjęła do wiadomości przedstawiony przez URTiP projekt stanowiska w sprawie przenośności numerów. Wkrótce dokument zostanie podany do publicznej wiadomości wszystkim uczestnikom rynku telekomunikacyjnego.

Prezes URTiP Witold Graboś poinformował również Radę o zbliżającym się terminie zakończenia publicznych konsultacji środowiskowych. Rozpoczęte na początku marca br. konsultacje związane są z zadysponowaniem wolnych zasobów częstotliwości dla nowych sieci telefonii komórkowej UMTS oraz GSM 1800 MHz. Prezes Graboś postanowił przypomnieć operatorom o możliwości zgłoszenia jeszcze do końca maja br. swoich stanowisk w tej sprawie. Do tej pory do Urzędu wpłynęły opinie Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Wszystkie opinie są dostępne na stronie internetowej .

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: