eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Coaching a oszczędzanie

Coaching a oszczędzanie

2009-12-14 12:10

Przeczytaj także: Coaching a strategia firmy


W technice rollingu niezwykle ważnym jest, aby przekazywać jak najwięcej informacji na każdym etapie treningu podwładnego. Istotnym jest także czas, tzn. należy zawsze przeznaczać go tyle, ile jest go potrzeba, aby osiągnąć zamierzone efekty. Dobry trener musi być cierpliwy i wyrozumiały, a do wyczucia ile dana osoba potrzebuje czasu, przydaje się zdolność do empatii no i niewątpliwie doświadczenie w trenowaniu. W tej technice bardzo istotnym jest aby każdorazowo uzyskiwać od trenowanego pracownika informację zwrotną na zasadzie parafrazy. Parafrazowanie jest doskonałą formą zapewnienia trenera, że jego uczeń zrozumiał (lub nie) sens wykonania zadania. Jest to także ten moment, kiedy trener i uczeń poznają bliżej siebie i sposoby swojej pracy.

Stosowanie techniki rollingu doskonale nadaje się do trenowania oraz auto-trenowania. Trener, który zaczyna doskonalić umiejętności następnego pracownika, lub doskonalić kolejną umiejętność u pracownika, którego wcześniej trenował, ma możliwość obserwować efekty swojej pracy. Odpowiednio wyciągane wnioski pozwolą na dokonywanie korekt własnych działań w przyszłości, wyeliminowania zbędnych ruchów czy wprowadzanie innych, adekwatnych do okoliczności działań.

Bazując na swoim doświadczeniu mogę stwierdzić, że w doskonaleniu swoich umiejętności niezbędne jest doświadczenie. Moja praca z trenowanymi pracownikami pokazała, że każdy człowiek jest inny i każdy ma inne zdolności percepcyjne. Dla uzasadnienia tej teorii proponuję przeprowadzić proste ćwiczenie. W swoim zespole, wśród członków rodziny czy znajomych, należy rozdać kartki z pytaniami, na które respondenci powinni odpowiedzieć w miarę szybko bez dłuższego zastanowienia się. Przykładowe pytania mogą wyglądać następująco:
  • ile metrów kwadratowych według Ciebie ma duży dom?,
  • ile metrów kwadratowych według Ciebie ma duży ogród?,
  • z jaką prędkością według Ciebie jazda samochodem jest niebezpieczna?,
  • ile lat według Ciebie może mieć „stary” samochód?,
  • według Ciebie ile metrów ma głębokie jezioro?,
  • ile centymetrów wzrostu według Ciebie ma wysoki człowiek?,
  • jaką kwotę według Ciebie należałoby wydać na drogi prezent ślubny?

Odpowiedzi na te pytania ukażą jak dane zjawisko opisują ludzie. Dodatkowo pokażą jak skrajne potrafią być odpowiedzi. Dla jednych głębokie jezioro będzie miało 3 metry, dla innych 100 metrów.

Celem tego ćwiczenia jest pokazanie różnicy w zdolności percepcji, w zdolności odczuwania tego samego w różny sposób. Uświadomienie sobie tych różnic potrzebne jest do zrozumienia tego, że dla różnych ludzi musimy zaplanować różne sposoby działania, komunikacji, karania i nagradzania. Inaczej mówiąc: ten sam problem należy wyłożyć na tyle sposobów ile (umówmy się) typów osobowościowych mamy do trenowania.
Przeczytaj także: Czym jest coaching? Czym jest coaching?

poprzednia  

1 ... 4 5 6 ... 13

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: