eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Czy technologia Cloud Computing jest bezpieczna?

Czy technologia Cloud Computing jest bezpieczna?

2009-11-24 00:33

Medialna dyskusja pomiędzy dwoma znanymi producentami oprogramowania antywirusowego, wskazała na problem skuteczności popularnej ostatnio technologii Cloud Security. Tak zwana "ochrona w chmurze" wydaje się mieć zarówno zwolenników jak i przeciwników. Pomijając kwestie czysto teoretyczne, meritum sprawy dotyczy jednak realnego bezpieczeństwa, jakie jest w stanie zapewnić użytkownikom, ten stosunkowo nowy na rynku system - uważają eksperci z G Data.

Przeczytaj także: BitDefender Internet Security 2010

Dyskusja zainicjowana przez specjalistów G Data wywołała wiele kontrowersji. Główny punkt sporu dotyczy faktycznej skuteczności i niezawodności „ochrony w chmurze” – technologii, która ze względu na wysokie oszczędności wykorzystywanych zasobów, budzi stale rosnące zainteresowanie wśród klientów oraz pozostałych producentów oprogramowania antywirusowego. Dyskusja, jaka toczy się między G Data i Panda dotyczy faktycznego poziomu bezpieczeństwa, jakie jest w stanie zapewnić użytkownikom, system Cloud Security, oferowany przez jednego z twórców oprogramowania. Błędy nowej technologii wytknięte zostały między innymi przez bardziej zaawansowanych użytkowników oraz niezależne laboratorium AV Test. Według Andreasa Marxa z firmy AV-Test program jakiego broni Panda ma kilka niedociągnięć, m.in.: "Rozpoznaje znacznie mniej malware'u niż pełna wersja produktu" – twierdzi Marx w rozmowie z heise Security.

Jeden z Internautów TheWanderer napisał: "Załóżmy, że użytkownik pobierze i uruchomi wirusa, który "odetnie" go od Internetu. Albo jeszcze lepiej, podmieni wpisy do pliku hosts, lub zainfekuje systemową bibliotekę DNS. Program nie posiada mechanizmów lokalnej ochrony (jedynie heurystyka), więc w czym nam może w takiej sytuacji pomóc? Oprócz skanera działającego "w chmurze", niezbędny jest program antywirusowy umożliwiający skanowanie komputera w trybie offline - czyli bez uruchomionego zainfekowanego systemu operacyjnego". W praktyce oznacza to, że system ochrony antywirusowej opartej o Cloud Computing, bez wykorzystania dodatkowych zabezpieczeń w postaci zapasowych silników, niesie za sobą ryzyko. Brak rozbudowanych mechanizmów identyfikowania i klasyfikowania wysyłanych plików, z dużą dozą prawdopodobieństwa czyni z „ochrony w chmurze” system niezwykle podatny na zmanipulowanie, za pomocą coraz częściej wykorzystywanego przez hakerów np.: botnetu. Dlatego, jak zauważa Łukasz Nowatkowski z G Data Software, wyposażanie systemu ochrony tylko i wyłącznie o technologię Cloud Security to temat pod długą dyskusję.

Tomasz Zamarlik z G Data Software odniósł się do zarzutu braku tego typu rozwiązań w produktach firmy, którą reprezentuje: „Nasze rozwiązania antywirusowe już od 3 lat wykorzystują rozwiązania Cloud Computing, uzupełnione są one jednak dodatkowo dwoma silnikami antywirusowymi oraz zaawansowaną heurystyką. Zarzuty, że nic o tym nie wiemy są bardzo słabą obroną na atak, którego tak naprawdę nie było. W artykule „Atak w chmurze” odnosiliśmy się bowiem do samej polityki. Podzieliliśmy się wątpliwościami nie podważając żadnego konkretnego rozwiązania. To co wiemy i to co proponujemy swoim Klientom weryfikują również testy przeprowadzane przez różne niezależne laboratoria antywirusowe”.
Przeczytaj także: AVG 2011 Internet Security AVG 2011 Internet Security

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: