eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Marzec 2004

Mapa Rynku Pracy - Marzec 2004

2004-04-20 01:14

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Wrzesień 2005


Największy spadek udziału w rynku ogłoszeń w porównaniu do poprzedniego miesiąca zanotowała branża mediów i reklamy (z 11% w lutym do 5% w marcu). Liczba ogłoszeń pochodząca z tej branży oscylowała na podobnym do lutowego poziomie, ale sektor ten wypadł gorzej na tle innych branż, które znacząco zwiększyły liczbę rekrutacji.

Nie zmieniło się w sposób znaczący zapotrzebowanie na nowych pracowników u pracodawców z finansów i bankowości, budownictwa oraz farmacji.

Praca - Stanowiska

Większość stanowisk cieszyła się w marcu zwiększonym zainteresowaniem pracodawców. Na czele znalazły się stanowiska sprzedażowe, choć mniej przedsiębiorstw niż przed miesiącem poszukiwało sprzedawców. Firmy rekrutowały więcej pracowników produkcji (10% wszystkich ogłoszeń), finansów (9%) oraz marketingu (9%). Pracowników produkcyjnych rekrutowały głównie przedsiębiorstwa z branży przemysłowej, oraz firmy motoryzacyjne, które w marcu poszukiwały więcej pracowników niż zwykle. Poszukiwano głównie inżynierów-specjalistów, technologów, kierowników produkcji oraz szeregowych pracowników obsługujących proces produkcji.

Na stabilnym poziomie 9% kształtowała się w marcu liczba ogłoszeń dla finansistów. Najwięcej ofert skierowanych dla tej grupy, pochodziło z firm specjalizujących się w audytach, doradczych oraz zarządzających ryzykiem kredytowym. Grupą, która mogła liczyć na najwięcej ofert byli tradycyjnie pracownicy działów księgowości oraz finansów. Miejsca pracy czekały także na doradców i konsultantów podatkowych oraz analityków finansowych i analityków rynku.

Stanowiska marketingowe odnotowały - podobnie jak w ubiegłym miesiącu 1% wzrost w ilości ofert pracy i ogłoszenia z nich pochodzące stanowiły 9% wszystkich ogłoszeń. Najwięcej ofert skierowanych do tej grupy zamieścił tradycyjnie sektor FMCG. Relatywnie dużo ogłoszeń było przeznaczonych do specjalistów zajmujących się PR, na oferty mogli liczyć także Brand Managerowie, Dyrektorzy Marketingu, oraz Specjaliści ds. Marketingu

W marcu zwiększyło się także zapotrzebowanie pracodawców na pracowników administracji. Ogłoszenia skierowane do tej grupy stanowiły 8%, co w porównaniu z lutym daje jednoprocentowy wzrost. Najwięcej ofert zamieściły firmy motoryzacyjne oraz wytwórcze. Poszukiwano asystentek, sekretarek i pracowników administracji. Pojawiły się także ogłoszenia dla stanowisk administracyjnych bardzo rzadko spotykanych jak: Visa clerk (pracownik ambasady przyznający wizy), czy Fire safety manager (pracownik zajmujący się rozwiązaniami przeciwpożarowymi).

Nieznacznie wzrosło również zainteresowanie pracodawców stanowiskami związanymi z bankowością i rzemiosłem.

W marcu najbardziej spadło zainteresowanie pracodawców rekrutowaniem informatyków. W ubiegłym miesiącu ogłoszenia skierowane do tej grupy zamieściło prawie 8% pracodawców, w marcu było to zaledwie 6%. Podobnie wygląda sytuacja stanowisk logistycznych, które w marcu chciało obsadzić o 2% mniej pracodawców niż w lutym.

Nie zmieniła się zasadniczo liczba ogłoszeń dla osób wyższej kadry kierowniczej (0,9%), ubezpieczeń (0,7%) oraz HR (1,7%).

poprzednia  

1 2

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Więcej na ten temat: rynek pracy, oferty pracy, praca, mapa rynku pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: