Domowa cenzura
2004-04-17 00:20

© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Szybki duplikator DVD

fot. mat. prasowe
Mechanizm działania funkcji ClearPlay jest prosty – w pamięci urządzenia zakodowane zostały parametry 100 filmów, z których wybrano sceny epatujące seksem, przemocą lub wulgaryzmami. Jeśli opcja jest włączona, po uruchomieniu filmu z "czarnej listy" odtwarzacz cenzuruje jego treść.
Filtrowanie może odbywać się na kilku konfigurowanych przez użytkownika poziomach - można np. opuszczać jedne sceny a dopuszczać inne, jest też opcja wyciszania ścieżki dźwiękowej w momencie, gdy padają przekleństwa. W przypadku uruchamiania filmów spoza bazy danych istnieje możliwość blokady odtwarzania na podstawie zapisanego na płycie ratingu dopuszczalnych grup wiekowych.
Oczywiście po wyłączeniu opcji ClearPlay urządzenie działa jak standardowy odtwarzacz DVD. Wraz z odtwarzaczem oferowanych jest kilka opcji aktualizacji bazy "niewłaściwych" scen - za 49 USD rocznie można zyskać dostęp do strony internetowej oferującej bieżące aktualizacje. Do odtwarzacza są one przenoszone na płycie CD.
Nie wiadomo jeszcze, jak na wprowadzenie odtwarzacza do sklepów zareaguje Hollywood. We wrześniu 2002 firma ClearPlay została już zaskarżona przez takich twórców jak Steven Spielberg, Martin Scorsese czy Steven Soderbergh o nieuprawnione ingerowanie w ich filmy. Jednak proces z Wal-Mart mógłby zrobić tylko dodatkową reklamę urządzeniu, które w purytańskiej Ameryce i tak chyba skazane jest na sukces.
![Więcej Polaków ma telefon komórkowy niż pralkę [© pixabay.com] Więcej Polaków ma telefon komórkowy niż pralkę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/telefony-komorkowe/Wiecej-Polakow-ma-telefon-komorkowy-niz-pralke-251448-150x100crop.jpg)
oprac. : Beata Szkodzin / 4Press
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
DeepSeek zagrożeniem dla prywatności? Europa blokuje chińską aplikację AI, Polska czeka, eksperci ostrzegają
-
Złośliwe PDF-y: Jak cyberprzestępcy wykorzystują popularny format do phishingu?
-
Eksport UE bez USA? Unia ma remedium na rosnące cła
-
Odporność firm na cyberataki to mit? Tylko 8% osiąga najwyższy poziom dojrzałości