eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Domowa cenzura

Domowa cenzura

2004-04-17 00:20

Domowa cenzura

© fot. mat. prasowe

Największa amerykańska sieć handlowa Wal-Mart rozpoczęła sprzedaż pierwszego na świecie odtwarzacza DVD wyposażonego w filtr cenzorski.

Przeczytaj także: Szybki duplikator DVD

fot. mat. prasowe

Urządzenie jest produkowane przez firmę Thomson i sprzedawane w ramach marki RCA. Odtwarzacz kosztuje 79 USD. Jego niezwykłość polega na zintegrowaniu oprogramowania stworzonego przez firmę ClearPlay z Salt Lake City.

Mechanizm działania funkcji ClearPlay jest prosty – w pamięci urządzenia zakodowane zostały parametry 100 filmów, z których wybrano sceny epatujące seksem, przemocą lub wulgaryzmami. Jeśli opcja jest włączona, po uruchomieniu filmu z "czarnej listy" odtwarzacz cenzuruje jego treść.

Filtrowanie może odbywać się na kilku konfigurowanych przez użytkownika poziomach - można np. opuszczać jedne sceny a dopuszczać inne, jest też opcja wyciszania ścieżki dźwiękowej w momencie, gdy padają przekleństwa. W przypadku uruchamiania filmów spoza bazy danych istnieje możliwość blokady odtwarzania na podstawie zapisanego na płycie ratingu dopuszczalnych grup wiekowych.

Oczywiście po wyłączeniu opcji ClearPlay urządzenie działa jak standardowy odtwarzacz DVD. Wraz z odtwarzaczem oferowanych jest kilka opcji aktualizacji bazy "niewłaściwych" scen - za 49 USD rocznie można zyskać dostęp do strony internetowej oferującej bieżące aktualizacje. Do odtwarzacza są one przenoszone na płycie CD.

Nie wiadomo jeszcze, jak na wprowadzenie odtwarzacza do sklepów zareaguje Hollywood. We wrześniu 2002 firma ClearPlay została już zaskarżona przez takich twórców jak Steven Spielberg, Martin Scorsese czy Steven Soderbergh o nieuprawnione ingerowanie w ich filmy. Jednak proces z Wal-Mart mógłby zrobić tylko dodatkową reklamę urządzeniu, które w purytańskiej Ameryce i tak chyba skazane jest na sukces.

oprac. : Beata Szkodzin / 4Press

Więcej na ten temat: thomson, rca, cenzura, odtwarzacz dvd, dvd, wal-mart, clearplay
Cyfrowy adapter

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: