eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Fundusze europejskie a wejście do strefy euro

Fundusze europejskie a wejście do strefy euro

2009-12-18 03:10

Przeczytaj także: Wprowadzenie euro: harmonogram gotowy


Aby zabezpieczyć się przed skutkami tylko niektórych zagrożeń wynikających w okresie przejściowym z członkowstwa w obszarze wspólnej waluty m.in. zahamowania wzrostu gospodarczego, wzrostu stopy bezrobocia, wzrostu inflacji, utraty własnej polityki pieniężnej, ataków spekulacyjnych na złotego w okresie przebywania w ERM II (NBP w ramach ustalonych z EBC będzie bronił złotego, co jednak będzie trudne, gdyż nawet relatywnie mały kapitał może zachwiać naszym kursem), przedsiębiorstwa powinny zdecydowanie bardziej realnie włączyć koszty związane z procesami dostosowawczymi do swoich budżetów. Przedsiębiorcy, którzy zaplanowali wykorzystanie funduszy unijnych już teraz przy konwersji, mają zdecydowanie większe szanse na realne obniżenie kosztów przejścia na euro.

Okres przejściowy i ustalenie daty wejścia do obszaru muszą być niezwykle rozważnie zaplanowane. Dużym wyzwaniem, przed jakim stoi Polska jest niewątpliwie spełnienie tzw. kryteriów konwergencji. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie stabilności cen: deficyt budżetowy nie może przekroczyć trzech procent, dług publiczny sześćdziesięciu, a stopa procentowa musi być utrzymywana na odpowiednim poziomie. Spełnienie tych kryteriów przybliży Polskę do obszaru euro, a im bliżej będziemy gospodarek rdzenia Europy, tym łatwiej kryteria z Maastricht będzie nam wypełnić. Ale nie będzie to takie proste. Utrzymanie stabilności cen, przy zaburzeniach natury strukturalnej, może być trudne do utrzymania. Do tego konieczna jest restrykcyjna polityka pieniężna lub silny złoty.

Jeśli idzie o stan finansów publicznych, to podobnie jak inne kraje od 2001 r. zamiast poprawy zanotowaliśmy pogorszenie, pomimo wzrostu gospodarczego deficyt rośnie i ma charakter typowo strukturalny, ze względu na zbyt wysokie wydatki budżetowe. To oznacza, że Polska, aby przystąpić do strefy euro, wprowadzić powinna takie uregulowania polityki budżetowej, aby zapewnić jej nie tylko równowagę, ale i wzrost. Uchroni to Polskę przed nadmiernymi wstrząsami i oddali zagrożenie nałożenia przez UE kar finansowych.

Zmiana struktury gospodarki, w tym zasadniczo struktury eksportu i dopasowanie do cykli koniunkturalnych w Europie, również przybliży nas do Eurolandu i zminimalizuje ewentualne negatywne skutki naszego wejścia. Dla polskiej gospodarki przyjęcie wspólnej waluty, będzie korzystne. Pomimo początkowego spadku PKB, po kilku latach odnotujemy jego wzrost. Zwiększą się również nasze obroty handlowe i zdecydowanie zyskają inwestorzy. W ciągu kilku lat od wejścia powinien wzrosnąć też wskaźnik zatrudnienia i spadnie bezrobocie. W związku z brakiem różnic kursowych poprawią się warunki zaciągania kredytów, co z oczywistego punktu widzenia napędzi gospodarkę.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: