eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość a wirtualne pieniądze

Cyberprzestępczość a wirtualne pieniądze

2009-09-11 11:27

Przeczytaj także: Jak cyberprzestępcy działają w czasie pandemii?


Bezpieczny bankomat-na co zwracać uwagę?

Wspomniany już wcześniej skimming to coraz popularniejszy proceder nawet na polskim rynku. Instalując w bankomacie dodatkowy czytnik kart oraz kamerę, przestępca gromadzi informacje na temat numeru karty płatniczej oraz hasła PIN niczego nieświadomej ofiary. Niezbędny sprzęt można z łatwością kupić na aukcjach internetowych za kilka tysięcy złotych. Znając dokładne wymiary bankomatu, złodzieje są w stanie dołączyć do niego urządzenia, które wizualnie doskonale wkomponują się w całość, tak, że standardowy klient banku nie jest w stanie rozpoznać zagrożenia. Na szczęście ze względu na jawność działania oraz dodatkowy monitoring bankomatów, wykrywalność tego typu przestępstw jest stosunkowo wysoka. Coraz częściej zdarzają się również telefony od zaniepokojonych klientów, którzy alarmują o nowych urządzeniach dołączonych do bankomatu.

fot. mat. prasowe


Tym co powinno niepokoić, są dodatkowe mechanizmy umieszczone w miejscu, gdzie wprowadza się kartę. Wprowadzając kod PIN zawsze warto zakryć klawiaturę drugą ręką lub po prostu wykonać kilka dodatkowych (fałszywych) ruchów. Wszelkie wątpliwości należy bezwzględnie zgłaszać do najbliższych placówek bankowych lub po prostu dzwoniąc na policję.

Uważaj na płatności on-line

Stworzenie fałszywej strony bankowej to jedna z popularniejszych metod na zyskanie danych umożliwiających dostęp do internetowych kont. Wykorzystując własną sieć bonet, przestępca rozsyła następnie wiadomości e-mail zawierające link do witryny z prośbą o zalogowanie się do systemu np. w celu weryfikacji danych przez system bankowy. Wpisując autentyczne dane na stronę stworzoną przez złodzieja, umożliwiamy przestępcy zgromadzenie pokaźnej bazy danych, które następnie wykorzystuje on w celu dokonania między innymi zakupów obciążając nimi nasz rachunek. Jak czytamy we wspomnianym raporcie G Data, technika ta, zwana w skrócie phising, staje się popularnym narzędziem również w przypadku serwisów bukmacherskich, kasyn czy kont założonych na My Space.

By nie pozwolić się okraść z własnej tożsamości, należy zawsze bardzo ostrożnie posługiwać się swoimi danymi. Przed wpisaniem informacji trzeba sprawdzić czy strona jest chroniona (symbol kłódki), a w przypadku wątpliwości dobrze jest skonsultować się z infolinią obsługującego nas banku. Należy również pamiętać, że instytucje finansowe prawie nigdy nie wymagają wirtualnej weryfikacji danych od swoich klientów. Zanim klikniemy na link-dokładnie porównajmy go z adresem, z którego do tej pory korzystaliśmy. Nawet jeżeli nie zalogujemy się na fałszywej stronie, nie wykluczone, że na naszym komputerze zainstaluje się jakiś złośliwy program pobierający.

Technologie internetowe niewątpliwie będą się rozwijać. Wraz z tym zapewne nadal będą pojawiały się nowe zagrożenia. Dlatego korzystając z Sieci pamiętajmy, że wirtualna rzeczywistość, chociaż tak bardzo pasjonująca, bywa również niezwykle niebezpieczna.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: