eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Flota samochodowa: CFM w Polsce II kw. 2009

Flota samochodowa: CFM w Polsce II kw. 2009

2009-08-26 01:50

Przeczytaj także: Flota samochodowa: CFM w Polsce 2008


Rynek z perspektywy oferentów

Usługę full service leasing oferowało w Polsce – według wyliczeń Instytutu Keralla – do końca czerwca b.r. 54 dostawców. Na rynku nastąpiły dwie ważniejsze zmiany. W marcu Armada przejęła Car 4 Company powiększając tym samym swój udział w rynku i portfolio klientów, a z końcem kwietnia powstała, z połączenia dwóch firm, spółka Pekao Leasing. Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie majątków dawnych firm BPH Leasing oraz dawnego BPH Auto Finance. Utworzony podmiot pod względem posiadanych kapitałów stał się ważniejszym graczem na rynku leasingu.

Z raportu wynika, że cechą szczególną polskiego rynku CFM pozostaje nadal duże rozdrobnienie i ostra rywalizacja o klientów, co prawdopodobnie, w kontekście zamrożenia decyzji zakupowych w firmach, sprawiło, że niektórzy oferenci - bez fleszy i konferencji – stopniowo wycofują się z rynku.

fot. mat. prasowe

Podział rynku CFM wg samochodów w różnych formach wynajmu

Podział rynku CFM wg samochodów w różnych formach wynajmu

Grupę kluczowych operatorów usług CFM w Polsce stanowią firmy Masterlease, LeasePlan oraz Arval. Tylko te trzy firmy łącznie mają w obsłudze więcej, niż połowę aut wszystkich firm zaliczonych do pierwszej dziesiątki rynku. Obsługują ogółem 42 828 samochodów, a kolejnych 7 firm z listy Top 10 obsługuje 41 899. Na dziesięciu największych dostawców CFM przypada 84 727 pojazdów z ponad 130 tys., co daje im 65 proc. udział. Pozostałe 35 proc. rynku obsługują firmy, których floty nie przekraczają 5 tys. pojazdów.

Na odnotowanie zasługują spółki pracujące
w programie Toyoty (Toyota Corpo Cars Management), ponieważ łącznie na koniec czerwca 2009 obsługiwały 12 418 pojazdów, co daje im – jeśli policzyć łącznie – aż 9 proc. udział w rynku, co oznacza, że pozostałe 26 proc. obsługuje 19 firm.

Masterlease (Futura Leasing i Prime Car Management) utrzymuje udział 15 proc. i obsługuje już grubo ponad 19 tys. pojazdów. Z kolei LeasePlan Fleet Management opiekuje się flotami klientów korzystających z 12,9 tys. samochodów firmowych, natomiast Arval zarządza flotą 10,1 tys. samochodów.

fot. mat. prasowe

10 największych flot

10 największych flot

Do kolejnych, czołowych oferentów takich, jak ING Car Lease, ALD oraz Daimler Fleet Management - który stracił w ostatnich miesiącach - dołączyły firmy wyraźnie zyskujące, czyli Armada i Carefleet.

Największe pojedyncze floty obsługiwane w formie full service leasingu należą do klientów Transpostu (2117), Toyoty Bielany (1491) oraz Masterlease Polska (1484). Największe pojedyncze floty w wyłącznym zarządzaniu należą do klientów Toyoty Bielany (1311), Toyoty Marki (1073) oraz spółki Samset (672).

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: