eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Venture capital: kryzys zmienia trendy

Venture capital: kryzys zmienia trendy

2009-07-13 00:24

Przeczytaj także: Polski rynek Venture Capital w I kw. 2021 wart prawie 1 mld PLN


52% inwestorów venture capital objętych badaniem wskazało, że obecnie inwestują za granicą. Ich zdaniem w ciągu trzech najbliższych lat poziom inwestycji wzrośnie przede wszystkim w Azji, Ameryce Południowej i Europie.

Inwestorzy przewidują, że kryzys ekonomiczny zniechęci komandytariuszy do inwestowania w aktywa klasy venture capital w najbliższym czasie. Zdaniem respondentów, najbardziej narażone na ryzyko spadku inwestycji są banki komercyjne, banki inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe oraz korporacyjne fundusze operacyjne. 54% respondentów uważa, iż w wielu krajach może wzrosnąć zainteresowanie funduszami venture capital. Zdaniem 23% największe zainteresowanie będą budzić korporacje i fundusze rodzinne, a zdaniem 22% będą to fundusze funduszy (fund of funds).

Wśród respondentów już daje się zauważyć zmiana postrzegania zjawiska konkurencji globalnej. Pytani, który kraj odniesie największe korzyści z obecnego kryzysu, wskazywali przede wszystkim Chiny (38%); zaledwie 18% było zdania, że USA. Natomiast na pytanie, który kraj może na kryzysie najwięcej stracić, 51% respondentów odpowiedziało że USA, 14% - Wielka Brytania, 10% - że Chiny, a 6% - że Rosja.

Inwestorzy uważają, że dalszy rozwój innowacji zależy od poparcia udzielanego przez rządy poszczególnych krajów. Na pytanie, jakie działania rządu są najważniejsze dla rozwoju technologii w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, 66% wskazało wdrożenie korzystnej polityki podatkowej, 40% - wsparcie władz dla przedsiębiorczości, 31% - zachęcanie do aktywności na rynkach publicznych, zaś 29% - łatwiejszy dostęp do źródeł finansowania.

Na pytanie o działania bezpośrednio wspomagające venture capital 58% respondentów odpowiedziało, że jest to motywowanie inwestorów instytucjonalnych do inwestowania w venture capital, 39% - że zachęcanie do inwestowania nienaruszalnego kapitału firm i funduszy rodzinnych, 36% wskazało liberalizację polityki podatkowej, zaś 31% - zwiększenie poziomu finansowania działalności badawczo-rozwojowej.

Na dłuższą metę większość inwestorów venture capital zachowuje optymizm, a nieco ponad połowa (51%) jest zdania, że nadszedł wyjątkowo korzystny moment, by inwestować w obiecujące przedsiębiorstwa. Jedynie 6% sądzi, że obecnie nie należy inwestować. Ponadto zdaniem 45% respondentów zwiększy się rozmiar funduszy. Przewidują oni, że ich kolejne fundusze będą większe niż te, w które inwestują obecnie. Jedynie 19% prognozuje zgromadzenie mniejszych funduszy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: